Materiał Partnera Cechy nowoczesnych mebli

Cechy nowoczesnych mebli

Żaden dom nie funkcjonuje dobrze bez odpowiednio dobranego i przemyślanego umeblowania. Dużą popularnością cieszą się obecnie meble nowoczesne. Nowoczesne, czyli jakie? Współczesne meble występują w tak szerokiej gamie kształtów, kolorów i wzorów, że trudnym zadaniem jest sprowadzenie ich do wspólnego mianownika. Jest jednak kilka wyznaczników nowoczesnego stylu w meblarstwie i to właśnie te cechy sprawiają, że tak chętnie go wybieramy.

Szlachetny minimalizm nowoczesnych mebli

Architekci i dekoratorzy wnętrz zgodnie podkreślają, że meble nowoczesne doskonale wpisują się w styl minimalistyczny. Charakterystyczne są da nich proste formy, gładkie, jednolite powierzchnie i brak zbędnych ozdobników. Świetnie ilustrują zasadę „mniej znaczy więcej”, a najlepsze z nich można wręcz określić jako genialne w swojej prostocie.

Projektanci mebli nowoczesnych na nowo odkrywają tradycyjne i sprawdzone materiały, takie jak drewno, szkło i metal, nadając im jednak współczesną, lekką formę, a często łącząc w zaskakujący sposób z tworzywami sztucznymi. Styl nowoczesny w dużej mierze opiera się bowiem na kontrastach zastosowanych materiałów, kolorów i faktur.

Funkcjonalność przede wszystkim

Ważną cechą nowoczesnych mebli jest funkcjonalność. Chcemy mieć w domu meble przede wszystkim praktyczne, które możemy wykorzystać w 100 procentach. Konkretne sprzęty i przedmioty powinny jak najlepiej spełniać swoje funkcje, zapewniając domownikom wygodę, komfort użytkowania i dużo miejsca do przechowywania. Innymi słowy nowoczesne umeblowanie powstaje z myślą o zaspokojeniu wszystkich potrzeb użytkowników – tłumaczy pracownik firmy Meble K&D.

Funkcjonalność to również trwałość i bezproblemowa konserwacja. Proste meble o gładkich powierzchniach czyści się szybko i wygodnie, natomiast materiały używane do tapicerowania foteli czy kanap powinny być plamoodporne i łatwe w pielęgnacji. Nowoczesne umeblowanie jest pozbawione trudno dostępnych zakamarków i zdobień, na których gromadzi się kurz.

Szeroka gama kolorów i uniwersalizm

Szeroki wachlarz aranżacyjnych możliwości daje nam cała paleta stosowanych w nowoczesnym meblarstwie barw. Choć dużym wzięciem cieszą się obecnie kolory stonowane, biel, czerń i cenione szarości, bez trudu znajdziemy również odważne akcenty w postaci frontów czy obić w wyrazistych, przykuwających spojrzenia odcieniach. Popularne są powierzchnie wykończone na wysoki połysk, które odbijają światło i powiększają optycznie wnętrze. Z drugiej strony meble dębowe i sosnowe o naturalnym wyglądzie nigdy nie wychodzą z mody, idealnie wpisując się w nowoczesny styl.

Dużą zaletą mebli nowoczesnych jest ich uniwersalność i możliwość dopasowania do własnych potrzeb. Prosta forma świetnie komponuje się z akcesoriami, sprzętami i dodatkami w różnych stylach. Można ją przełamać, łącząc meble nowoczesne z tradycyjnymi lub w klimacie retro, albo podkreślić, stawiając wyłącznie na współczesne wyposażenie wnętrz.

Podziel się