Artykuł sponsorowany 5 ciekawostek na temat toalet

5 ciekawostek na temat toalet

Historia toalety jest niezwykle długa – pierwsze znane ubikacje publiczne odkryte w osadzie protomiejskiej Mohendżo-Daro na terenie dzisiejszego Pakistanu liczą sobie niemal pięć tysięcy lat. Od momentu wynalezienia aż do dziś ubikacje podlegały znaczącym zmianom. Nie dziwi więc, że na ich temat można napisać naprawdę wiele. W niniejszym artykule przytaczamy zaledwie pięć z wielu interesujących ciekawostek na temat toalet.


Zanik toalet w średniowieczu

Choć toalety były popularne w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie oraz pośród wielu innych cywilizacji, w średniowieczu niemal całkowicie o nich zapomniano. Toalety publiczne właściwie nie istniały, a nieczystości były wylewane z okien budynków bezpośrednio na ulicę, przez co mieszkańcy musieli poruszać się po specjalnych drewnianych kładkach. W wyniku tego poziom ulic znajdował się znacznie wyżej niż obecnie – na przykład wykopaliska w Elblągu udowodniły, że w XIII wieku ulice w tym mieście były położone aż 4 metry wyżej niż dziś.


Toaletowe kontuzje

Kabina WC nie sprawia wrażenia szczególnie niebezpiecznego miejsca, jednak związane z jej użytkowaniem kontuzje są zaskakująco częste. Szacuje się, że każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 40 000 osób nabawia się urazów podczas przebywania w toalecie. Do najczęściej występujących kontuzji zalicza się stłuczone pośladki i kość ogonową, a także przemieszczenie stawu biodrowego w wyniku przypadkowego usadowienia się na muszli bez wcześniejszego upewnienia się, że deska sedesowa jest opuszczona.


Pisuar w galerii sztuki

Czy zwykły pisuar może stać się dziełem sztuki? Jak udowodnił nieco ponad 100 lat temu artysta Marcel Duchamp – jak najbardziej. Na wystawie Salonu Artystów Niezależnych w Nowym Jorku w 1917 roku Francuz zaprezentował dzieło znane jako „Fontanna” – pisuar obrócony o 90 stopni w taki sposób, że jego podstawą stała się powierzchnia, którą normalnie użytkowany pisuar przytwierdzony jest do ściany. Choć początkowo praca została uznana za bezwartościową, z czasem okazało się, że na zawsze zmieniła postrzeganie sztuki.


Supernowoczesne toalety w Japonii

Japończycy znani są ze swojego zamiłowania do dbania o higienę, dlatego toalety w tym państwie należą do najnowocześniejszych na świecie. W Japonii popularne są tak zwane washlety, które stanowią połączenie ubikacji, bidetu, masażera oraz innych urządzeń. Obsługiwane są za pomocą specjalnego pilota bądź kontrolera zamontowanego na ścianie – opowiada nasz ekspert z firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją zabudowy WC. Wybierając poszczególne przyciski, użytkownik japońskiej toalety może skorzystać z opcji podmywania, suszenia, podgrzania deski klozetowej oraz innych funkcji podnoszących komfort korzystania z ubikacji – dodaje nasz rozmówca.


Światowy Dzień Toalety

Tak, Światowy Dzień Toalety to prawdziwe święto, które obchodzone jest 19 listopada. Jego historia związana jest ze Światową Organizacją Toaletową, która została powołana w Singapu­rze na początku XXI wieku. Celem jej działalności są wszelkiego rodzaju starania mające na celu podwyższenie standardów ubikacji na całym świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o toalety publiczne. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w 2013 roku projekt „Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i uchwaliło rezolucję, która ustaliła datę Światowego Dnia Toalety właśnie na 19 listopada.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas