Artykuł sponsorowany Ułożenie ciała pacjenta na łóżku medycznym w pozycji Trendelenburga

Ułożenie ciała pacjenta na łóżku medycznym w pozycji Trendelenburga

Pozycja Trendelenburga jest wykorzystywana w medycynie od wielu lat. Pozwala ona na ułożenie ciała pacjenta w taki sposób, aby zapewnić między innymi udrożnienie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. To właśnie przy drenażu ułożeniowym oskrzeli wykorzystuje się tę metodę najczęściej. Potrzebne jest do tego odpowiednie łóżko medyczne ze specjalną funkcją regulacji pozycji ciała pacjenta.

Wykorzystanie pozycji Trendelenburga

Metoda Trendelenburga wykorzystywana jest głównie przy tak zwanej rehabilitacji oddechowej i działaniach medycznych związanych z drenażem ułożeniowym oskrzeli. Technika ta polega na ułożeniu pacjenta w taki sposób, aby jego głowa, klatka piersiowa i tułów znajdowały się poniżej poziomu kończyn dolnych. Jest ona stosowana dzisiaj głównie do wspomnianej rehabilitacji oddechowej, ale ma także zastosowanie przy wykonywaniu zdjęć RTG przełyku czy różnych działaniach chirurgicznych bądź  ginekologicznych – w przypadku medycyny ratowniczej odchodzi się od stosowania tej metody. Bardzo często wykorzystywana jest ona w przypadku chorych na mukowiscydozę, pomaga w wydobywaniu zalegającej wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Drenaż ułożeniowy oskrzeli wymaga zastosowania profesjonalnych łóżek przystosowanych do tego typu działań. Takie łóżka medyczne produkowane są i dystrybuowane przez firmę Metalowiec, która zaopatruje w wyposażenie szpitalne wiele placówek – nie tylko szpitale, ale również hospicja czy domy opieki.

Specjalne łóżka z możliwością regulacji pozycji chorego

Zabieg drenażu ułożeniowego oskrzeli przeprowadza się na specjalnych łóżkach medycznych – często są to łóżka do opieki długoterminowej, łóżka szpitalne bądź łóżka rehabilitacyjne ze specjalnymi funkcjami – z możliwością regulacji jego segmentów (najlepsze łóżka są czterosegmentowe). Łóżka przystosowane do pozycji Trandelenburga powinny posiadać opcję regulacji tak zwanego kąta przechyłu Trandelenubura w zakresie od 0 do 12 stopni, a także regulacji segmentu uda w zakresie 0-30 stopni. Warto, aby łóżko posiadało także regulację pleców oraz regulację wysokości. Pozycja Trendelenburga wymaga ułożenia nóg na około 20-30-centymetrowej wysokości od podłoża łóżka – głowa musi być niżej od kończyn dolnych maksymalnie o 20 stopni. Specjalne wielofunkcyjne łóżka umożliwiają zatem taką regulację, która zapewni komfort choremu. To szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy wymagają częstych zabiegów drenażu ułożeniowego oskrzeli. W ciężkich przypadkach jedna sesja rehabilitacji oddechowej złożona jest z dwóch zabiegów do 120 minut dziennie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas