Artykuł sponsorowany Sporządzanie informacji o dokonanych transakcjach unijnych VAT-UE

Sporządzanie informacji o dokonanych transakcjach unijnych VAT-UE

Coraz większa liczba polskich przedsiębiorstw otwiera się na handel zagraniczny, lub międzynarodowe oferowanie usług – np. BPO, czy IT. Wielkie spółki o światowym zasięgu, najczęściej zatrudniają całe wielkie działy rachunkowo-księgowe. Małe i średnie firmy, częściej korzystają ze stałej obsługi profesjonalnych podmiotów zewnętrznych – biur rachunkowych. To one sporządzają w ich imieniu informacje o dokonanych transakcjach unijnych VAT-UE. Dowiedz się, z czego składa się formularz, jakie ma funkcje, i gdzie się go składa. 

Rola informacyjna

Sporządzanie informacji o dokonanych transakcjach unijnych VAT-UE, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim charakter informacyjny. Przygotowywanie odpowiedniego formularza, nie ma zatem funkcji rozliczeniowej – to pozostaje kwestią innych działań przy ewidencji podatkowej na zasadach ogólnych, czy też uproszczonych.

Kto ma obowiązek złożenia formularzu VAT-UE?

Wypełniony formularz VAT-UE, muszą dostarczyć wszyscy przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w transakcjach z kontrahentami Unii Europejskiej. Uszczegółowiając VAT-UE, został przygotowany dla podmiotów gospodarczych, będących podatnikami wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), a także świadczenia usług dla kontrahentów UE. Wyjątek stanowi tzw. import usług od kontrahenta UE – wtedy nie wykazuje się takiego ruchu gospodarczego, w informacji VAT-UE.

Miejsce składania deklaracji?

Wypełniony formularz VAT-UE, powinien być kierowany przez przedsiębiorstwo do właściwego Urzędu Skarbowego, który wybiera się ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W przypadku rozległej działalność np. dużej spółki, osoby fizyczne wybierają instytucję ze względy na miejsce zamieszkania.

Z czego składa się deklaracja VAT-UE?

Formularz VAT-UE, składa się z trzynastu pozycji, przydzielonych do sześciu różnych kategorii, którym przynależy jedna z literek od A do F. Składają się zaś na nie: miejsce składania informacji, dane indentyfikacyjne podatnika, informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, informacje o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług, podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika. 

Pomoc biura rachunkowego

Coraz więcej małych, średnich i dużych firm, korzysta ze stałej obsługi księgowo-rachunkowej, i kadrowo-płacowej profesjonalnych biur rachunkowych. Najlepsze z nich gwarantują również pomoc doraźną. Może ona dotyczyć właśnie przygotowania formularza VAT-UE, który musi być dostarczony do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Jeśli poszukujesz zatem eksperta księgowości, zgłoś się do Marleny Barańskiej  z warszawskiego BUK ACCOUNT!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas