Artykuł sponsorowany Specyfikacja kart plastikowych

Specyfikacja kart plastikowych

Dynamiczny rozwój technologii spowodował, że tradycyjny obrót pieniężny przestał spełniać dominująca funkcję. Dzisiaj wstęp na siłownię, możliwość podróżowania miejskimi środkami transportu, czy płatność za zakupy, dokonywana jest przy pomocy kart plastikowych z odpowiednimi czytnikami pamięci. Warto wiedzieć, że ich produkcja musi uwzględniać przestrzeganie odpowiednich norm bezpieczeństwa.

Zastosowanie kart plastikowych

Dzisiejszy rynek produkcji kart plastikowych nastawiony jest na obsługę wielu podmiotów gospodarczych, a także publicznych. Produkowane w milionach sztuk karty plastikowe mają szerokie zastosowanie. Wytwarza je się, jako karty podarunkowe, karty rabatowe, wizytówki, identyfikatory i legitymacje, karty członkowskie, karty hotelowe, karty rodzinne, karty klucze, a także karty pełniące funkcję biletów miesięcznych. Warto wiedzieć, że wymagania rynkowe powodują, że ich producenci restrykcyjnie muszą przestrzegać wszystkich unormowań, które nakładają na nie wdrażanie odpowiednich systemów jakościowych: dla kart pamięciowych i procesowych – ISO 7816; dla kart magnetycznych HiCo i LoCo – ISO 7811; dla kart zbliżeniowych/bezstykowych – ISO 14443 oraz dla kart laminowanych plastikowych – ISO 7810. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia takich klientów jak banki, ośrodki zdrowia, czy inne pomioty, które wykorzystują karty plastikowe w celach obrotu finansowego. Doświadczenie w produkcji tego typu produktów ma firma Polskie Karty sp. z o.o., która wyprodukowała łącznie ponad 60 milionów kart różnego rodzaju. Prawie połowa ich wyrobów trafiła na rynek zagraniczny.

Budowa kart plastikowych

Standardowa karta plastikowa jest wykonana oczywiście z najlepszego gatunkowo materiału PCV. Posiada ona format 86x54 mm, a jej grubość to 0,76 mm. Nanoszenie elementów graficznych następuje dzięki zaawansowanej technologii druku offsetowego, który pozwala na wykonywanie kart w różnych formach oraz wzorach graficznych opartych na modelu CMYK. Najlepsi producenci są w stanie wyprodukować karty plastikowe o różnych kolorach (popularny jest materiał złoty, czarny i srebrny), a także o metalicznym podkładzie – można spotkać podkład srebrny, perłowy czy złoty. Do niestandardowych kart zalicza się te z matową laminacją, materiałem przezroczystym, czy te tworzone w nietypowych kształtach. Niewielu producentów oferuje również takie rozwiązania jak karta zapachowa (np. zapach kawy), czy karty z „farbą kameleon”. Jeśli chodzi o funkcjonalne elementy karty, które nie dotyczą względu estetyki, ale ich użytkowania, wymienia się: paski magnetyczne, paski do podpisu, kody kreskowe, druk widoczny w świetle UV, zdrapki, hologramy, tłoczenia, lakier wybiórczy, moduł zbliżeniowy, czy moduły stykowy. Większość z wymienionych elementów można znaleźć na kartach debetowych (płatniczych).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas