Artykuł sponsorowany Skrobia modyfikowana – dlaczego warto ją stosować przy produkcji żywności?

Skrobia modyfikowana – dlaczego warto ją stosować przy produkcji żywności?

Firmy zajmujące się produkcją żywności na dużą skalę muszą dbać nie tylko o to, by ich produkty były smaczne, ale też o to, by ich produkcja była bardzo efektywna. W tym celu można stosować różne dodatki do żywności, które przyspieszą produkcję i sprawią, że będzie ona jeszcze smaczniejsza. Bardzo ważnym dodatkiem stosowanym w przemyśle spożywczym jest skrobia modyfikowana. Jakie są jej właściwości?

Skrobia modyfikowana – popularna w przemyśle spożywczym

Skrobia modyfikowana jest nieszkodliwym dodatkiem do żywności o naturalnym pochodzeniu. Taką skrobię pozyskuje się ze zwykłej, naturalnej skrobi, stosując do tego różne metody. Jedną z popularnych metod modyfikacji skrobi są modyfikacje fizyczne. Polegają one na ogrzewaniu naturalnej skrobi w wysokiej temperaturze. Skrobia ulega wstępnemu kleikowaniu, a następnie jest suszona w specjalnych walcach. Taki proces ma za zadanie wyeliminowanie krystalicznej struktury skrobi, co poprawia jej zdolność do rozpuszczania się w różnych substancjach. Skrobia modyfikowana w ten sposób jest traktowana jako środek spożywczy, taki jak skrobia naturalna. Kolejna metoda modyfikacji skrobi to metoda enzymatyczna. W trakcie procesu hydrolizy skrobia rozpada się na związki o mniejszej masie cząsteczkowej – w ten sposób otrzymuje się syropy i maltodekstryny. Trzecią metodą modyfikacji skrobi są modyfikacje chemiczne – utlenianie, estryfikacja i eteryfikacja. Takie modyfikacje mają bardzo duży wpływ na właściwości skrobi. Producentem skrobi modyfikowanej jest Culinar Polska.

Właściwości skrobi modyfikowanej

Skrobia modyfikowana jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym ze względu na swoje unikalne właściwości. Potrafi ona wiązać bardzo duże ilości wody i płynów. Skrobia ma też szeroki przedział lepkości i zmienną temperaturę kleikowania. Dzięki zastosowaniu skrobi możliwe jest tworzenie różnego rodzaju żeli i kleików. Pozwala ona też na wykonywanie emulsji, zawiesin i tworzenia elastycznych błon. Producenci żywności wykorzystują skrobie modyfikowane różnego typu – każda z nich ma nieco inne właściwości i zastosowania w przetwórstwie żywności. Skrobie utleniane stosowane są do produkcji budyniów, bitej śmietany i mieszanek do produkcji ciast. Skrobie kwasowe wykorzystuje się jako składnik nadzień cukierniczych. Często zastępują one też część mąki pszennej w wyrobach cukierniczych. Natomiast skrobie aglomerowane są idealne do produkcji deserów na zimno.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas