Artykuł sponsorowany Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów prowadzona jest w celu rozliczenia podatku od dochodu uzyskanego z działalności gospodarskiej. Przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy nie wybrali ryczałtowego opodatkowania podatkiem dochodowym i nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Jej prowadzenie nie jest skomplikowane.

Obowiązek prowadzenia

Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) muszą prowadzić osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także te osoby fizyczne, które prowadzą spółki cywilne, jawne i partnerskie, jeśli ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły 1200000 euro.

Ponadto, KPiR mają obowiązek prowadzić osoby duchowne, które zrezygnowały z prawa do korzystania ze zryczałtowanego podatku dochodowego, osoby zajmujące się działami produkcji rolnej (jeżeli zgłoszą zamiar prowadzenia księgi), osoby wykonujące działalność gospodarczą w formie agencji i umów zlecenia oraz armatorzy zdefiniowani na podstawie Ustawy o podatku tonażowym.

Forma prowadzenia

KPiR można prowadzić tak w postaci tradycyjnej (papierowej), jak i przy pomocy programów elektronicznych (jest to wersja znacznie mniej czasochłonna i bardziej estetyczna). Ta druga forma obecnie wybierana jest częściej.

Aby prowadzenie księgi przy pomocy programu komputerowego było prawidłowe, podatnik ją prowadzący musi spełnić pewne warunki. Należą do nich:

  • określenie szczegółowej instrukcji obsługi danego programu (na piśmie),
  • stosowanie programu zapewniającego bezzwłoczny wgląd w treść zapisów i umożliwiającego drukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym,
  • możliwość przechowywania zapisanych danych na nośnikach w taki sposób, by chronione były przed zniszczeniem, zniekształceniem, naruszeniem zasad ich przetwarzania lub bezprawną modyfikacją.

Cel i zadania

Celem Księgi jest przedstawianie zarówno osiąganych przychodów, jak i ponoszonych rozchodów. Podatnik zapisuje w niej dokonaną sprzedaż oraz koszty poniesione w celu uzyskania przychodu związane z działalnością. Ta ewidencja stanowi podstawę określenia zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. KPiR prowadzi się zatem w celu prawidłowego rozliczania z urzędem skarbowym, tak w poszczególnych okresach, jak i na koniec roku. Na podstawie dokonanych w niej zapisów wylicza się wielkość należnego podatku dochodowego.

Warto wspomnieć, że Księga Przychodów i Rozchodów służy również podatnikowi – na jej podstawie można dokonać oceny efektywności swojej działalności w określonym czasie. Ponadto, służy do podsumowania całorocznej pracy, gdyż informuje o podstawowych wielkościach jakie obrazują słuszność funkcjonowania firmy na rynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas