Artykuł sponsorowany Ozonowania a przechowywanie żywności

Ozonowania a przechowywanie żywności

Prowadzisz zdrowy styl życia, stosujesz diety i poświęcasz wiele czasu na aktywność fizyczną, a nadal czujesz, że nie robisz dla siebie wystarczająco dużo? Czy zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przechowujesz żywność, z której przygotowujesz potrawy? Czas poznać co to jest ozonowanie, nieszkodliwe dla człowieka i środowiska naturalnego, a jednocześnie przeciwdziałające bakteriom.

Czym jest ozon?

Ozon jest to bezbarwny gaz, którego cząsteczka składa się z trzech atomów tlenu. W wyższych warstwach (na wysokości ok. 30 km) powstaje w wyniku działania promieni ultrafioletowych na tlen, zaś w niższych – na skutek wyładowań atmosferycznych. Jest silnym utleniaczem, stosowanym powszechnie jako środek dezynfekcyjny, czynnik odkażający (ma na celu zwalczanie drobnoustrojów) i usuwający zanieczyszczenia chemiczne. Używany jest także do konserwowania żywności, ponieważ zmniejsza aktywność mikrobiologiczną, dzięki czemu skutecznie przedłuża okres przechowywania oraz eliminuje brzydkie zapachy.

Na czym polega ozonowanie?

To sposób dezynfekcji, który jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Specjaliści twierdzą, że ozonowanie ma szansę zyskać rangę technologii niezawodnej, ponieważ wykazuje silniejsze działanie bakteriobójcze niż chlor. Ozon, który ma zastosowanie w żywności, jest wytwarzany w specjalnych urządzeniach, tj. ozonatorach lub generatorach ozonu. Powstaje z tlenu zawartego w butli lub z przygotowanego odpowiednio powietrza. Gaz jest produkowany na miejscu, co pozwala na wprowadzenie oszczędności związanych z jego transportem i przechowywaniem. Ozonowanie umożliwia również ograniczenie stopnia zużycia gorącej wody, a także innych środków odkażających. Na rynku detalicznym są już dostępne domowe generatory ozonu. Przy zakupie warto zastanowić się, czy urządzenie będzie wykorzystywane tylko do pracy w środowisku suchym, czy też mokrym. Taka domowa maszyna będzie eksploatowana przede wszystkim w kuchni, w celu pozbawienia żywności niepotrzebnych zanieczyszczeń. Warto także poświęcić czas na regularne ozonowanie elementów wyposażenia naszego domu oraz pomieszczeń, aby przechowywać żywność w sterylnych warunkach.

Zalety ozonowania w przechowywaniu żywności

Ozonowanie zalecane jest do stosowania we wszystkich branżach związanych z przechowywaniem żywności. Ozon zapobiega rozwojowi pleśni, dlatego też jest polecany do przechowywania owoców i warzyw. Ponadto wydłuża przydatność do spożycia przewożonych produktów. Używany jest także przez producentów do niszczenia bakterii w butelkowanej wodzie. Płukanie wodą ozonową mięsa i ryb eliminuje ich skażenie różnego rodzaju bakteriami. Ogromną zaletą zastosowania ozonu jest także to, że w kontakcie z żywnością nie pozostawia żadnych produktów ubocznych (jak w przypadku zastosowania chloru), a może nawet wpływać na polepszenie smaku. Istotny jest również fakt, że wykorzystanie ozonu jest bardziej bezpieczne dla pracowników (w porównaniu do innych metod dezynfekcji) i pozwala na wyeliminowanie większego zużycia środków chemicznych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas