Artykuł sponsorowany Na czym polega praca biegłego rewidenta

Na czym polega praca biegłego rewidenta

Biegły rewident, czyli audytor, zajmuje się rewizją finansową. Działa w oparciu o prawo podatkowe i ustawę o rachunkowości, a część jego uprawnień oraz obowiązków pokrywa się z tym, czym zajmuje się księgowy. Są to jednak dwie różne profesje. Na czym polega praca biegłego rewidenta? Czym dokładnie się zajmuje i kiedy powinniśmy się do niego zwrócić po profesjonalną pomoc?

Czym zajmuje się biegły rewident?

Rewizja finansowa, czy też audyt, to działanie polegające na sprawdzeniu poprawności ksiąg rachunkowych oraz ich zgodności ze stanem faktycznym. Niektóre rewizje są narzucane przez prawo w określonych okolicznościach, a inne zlecane w celu usprawnienia działania firmy i oszczędności. Na czym polega rewizja finansowa? O to zapytaliśmy specjalistę w tej dziedzinie – przedstawiciela Kancelarii Biegłego Rewidenta Anny Obary:

Rewizji finansowej poddaje się sprawozdania finansowe podmiotów gospodarczych. Zadaniem rewidenta jest określenie, czy sprawozdanie sporządzono rzetelnie i zgodnie z prawdą. Oprócz funkcji kontrolnej rewizja ma służyć także opiniowaniu i raportowaniu, czyli dostarczaniu wiedzy na temat prowadzenia księgowości firmy. Rewident ma także uwierzytelnić sprawozdanie, wykazując niezgodności. Dzięki temu możliwe jest dokonanie korekt.

Rewizja finansowa to nie jedyne zajęcie biegłego rewidenta. Osoba taka ma uprawnienia do zajmowania się księgowością firm, a także prowadzenia doradztwa podatkowego i prawnego. Jeżeli zależy nam na poprawności prowadzenia ksiąg przedsiębiorstwa, możemy skorzystać z usług audytora zamiast księgowego, który nie ma uprawnień do rewizji. W ofercie kancelarii biegłego rewidenta można znaleźć m.in.:

  • prowadzenie ksiąg,
  • reprezentację podatnika wobec organów podatkowych i skarbowych,
  • sporządzanie zeznań i deklaracji,
  • przygotowywanie i analiza pism oraz aktów prawnych.

Kto może być biegłym rewidentem?

Biegły rewident zalicza się do zawodów regulowanych. Aby móc pracować w tym charakterze, należy spełnić określone warunki, a przede wszystkim: korzystać z pełni praw publicznych, mieć zdolność do czynności prawnych i odznaczać się nieposzlakowaną opinią – tylko osoba uczciwa może kontrolować finansowe sprawozdania innych podmiotów. Oprócz tego biegłym rewidentem nie może zostać osoba karana, w szczególności za przestępstwa skarbowe.

Aby uzyskać uprawnienia do zawodu, należy zdać egzamin. Pieczę nad tą profesją sprawuje Krajowa Rada Biegłych Rewidentów – przed nią przyszły rewident składa przysięgę, która potwierdza, że jest on gotowy do rzetelnego i uczciwego pełnienia obowiązków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas