Artykuł sponsorowany Lasery w służbie medycyny estetycznej – przykłady zastosowań

Lasery w służbie medycyny estetycznej – przykłady zastosowań

Lasery w służbie medycyny estetycznej – przykłady zastosowań

Medycyna estetyczna to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, która skupia się na poprawie wyglądu pacjentów bez konieczności odbywania długotrwałej rekonwalescencji. W zabiegach medycyny estetycznej powszechnie wykorzystuje się bardzo zaawansowany sprzęt, w tym różnego rodzaju lasery wysokoenergetyczne.

W jaki sposób działa laser?

Laserem nazywamy każde urządzenie zdolne do emitowania wiązek promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni o bardzo małej rozbieżności. Promienie lasera mogą charakteryzować się zróżnicowaną długością fali – w zależności od tego parametru energia przez nie wytwarzana może być pochłaniana przez inne substancje znajdujące się w ludzkich tkankach, np. wodę, białka, melaninę czy hemoglobinę. W większości przypadków oddziaływanie laserem na te substancje ma charakter selektywnej fototermolizy, czyli kontrolowanego uszkadzania docelowych tkanek przez krótkotrwałe oddziaływanie na nie promieniowaniem o odpowiedniej długości fali. Efektem takiego działania jest pobudzanie naturalnych mechanizmów regeneracji skóry oraz ułatwienie wchłaniania odpowiednich substancji kosmetycznych

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest skuteczną metodą walki z niechcianym owłosieniem. Usunięcie włosów odbywa się przez trwałe uszkodzenie struktur odpowiedzialnych za ich wzrost. Energia promieniowania laserowa wchłaniania jest przez melaninę, zawartą w mieszkach włosowych. Ponieważ melanina występuje w największych ilościach u osób posiadających ciemne owłosienie, to właśnie u nich efekty depilacji będą najlepiej widoczne. U osób o jasnej karnacji i jasnym owłosieniu zabieg może nie przynieść żadnych rezultatów.

Odmładzanie skóry

Istnieją dwie metody odmładzania skóry przy pomocy lasera – ablacyjna oraz nieablacyjna. Pierwsza z nich polega na odparowaniu wierzchnich warstw skóry i jednoczesnym podgrzaniu jej głębszych warstw. Efektem jest usunięcie naskórka oraz obkurczenie włókien kolagenowych. Metoda nieablacyjna nie powoduje żadnych uszkodzeń naskórka – polega ona na przegrzaniu włókien kolagenowych i stymulacji fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Metoda ta pomaga również w poprawieniu kolorytu skóry oraz usunięciu sieci poszerzonych naczyń krwionośnych.

Usuwanie tatuaży

Podobnie jak w przypadku odmładzania skóry, zabieg ten można wykonać przy użyciu metody ablacyjnej i nieablacyjnej. Metoda ablacyjna jest obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży, niezależnie od koloru użytego barwnika. Niestety, pociąga ona za sobą ryzyko powstawania blizn oraz odbarwień. Całkowite usunięcie tatuażu wymaga zastosowania kilku zabiegów – im więcej barwnika użytego do wykonania tatuaży, tym trudniej go usunąć.

Zabiegi przy wykorzystaniu lasera to obecnie standard w ofercie klinik i salonów medyny estetycznej. Szeroki ich wybór znajdziemy między innymi w Klinice Zdrowia i Urody Esthetique.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas