Artykuł sponsorowany Jak wybrać wózek do palet?

Jak wybrać wózek do palet?

Wybór tzw. „paleciaka” może się wydawać sprawą błahą. Jednak jeśli prowadzimy duży sklep, magazyn, warsztat albo halę przemysłową o jakimkolwiek innym zastosowaniu, wózek będzie dla nas nieodzowny. Dlatego też powinniśmy możliwie dokładnie rozeznać, które czynności taki wózek nam ułatwi. W jaki sposób wybrać wózki do naszej hali?

Wózek paletowy a widłowy

Standardowym zadaniem paleciaka jest przenoszenie stosunkowo małych ładunków na niewielkie odległości i podnoszenie ich na niewielkie wysokości. Tu tkwi podstawowa różnica między wózkiem paletowym a wózkiem widłowym – ten drugi może przewozić znacznie większe i cięższe ładunki oraz podnosić je na o wiele większe wysokości. Sprawdzi się jednak jedynie w halach o naprawdę dużych rozmiarach i wysokościach sięgających dobrych kilku metrów, w dodatku do sterowania wózkiem widłowym trzeba mieć niezbędne pozwolenie. Kolejnym argumentem na plus wózków paletowych są ich ceny, które zaczynają się już od kilkuset złotych; za tę kwotę nie kupimy nawet części zamiennych do wózka widłowego, nie mówiąc o całym pojeździe. Jeśli więc nasze potrzeby, wymiary magazynu i rodzaj przewożonego towaru nie wskazują wyraźnie na wózek widłowy, to warto pozostać przy ręcznym wózku paletowym. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić więc uwagę?

Parametry wózków paletowych

Udźwig: przewożenie wielokilogramowego załadunku to główne zadanie wózków paletowych, dlatego jest to jedna z dwóch cech, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Standardowym udźwigiem dla paleciaków jest 2500 kg. Taki udźwig w zupełności wystarczy do celów, jakie najczęściej paleciak spełnia – tak naprawdę rzadko kiedy przewozi się ciężar większy niż 1800-2000 kg. Ta wartość zmniejsza się do 2000 kg w wózkach o długości wideł przekraczających 1500 mm.

Długość wideł: To drugi najważniejszy parametr wózka. Standardową długością jest 1150 mm, mieści więc jedną paletę (1200 mm). Jednak jeśli przewozimy po dwie palety, meble lub urządzenia, które są większe od tej długości – możemy wybrać wózek o długości wideł 1600, 1800, 2000 lub nawet 2500 mm (długość dwóch palet). Miejmy jednak na uwadze, że mniejszym wózkiem o wiele łatwiej manewrować, co ma duże znaczenie, gdy hala ma wąskie korytarze.

Wysokość maksymalna wideł – ma niebagatelne znaczenie, gdy wózek ma podnosić na wyższe półki w magazynie lub gdy nie ma możliwości wjechania wózkiem na samochód. Standardowe wózki mogą podnieść załadunek na wysokość 200 mm, są jednak dostępne tzw. wózki masztowe – tu maksymalna wysokość wideł wynosi aż 3000 mm. Pamiętajmy jednak, że udźwig takich wózków to maksymalnie 1000 kg.

Paleta możliwości

Wbrew pozorom, wybierając wózek paletowy mamy spore możliwości wyboru – i warto z tego skorzystać, bo dobrze dobrany wózek znacznie ułatwi i usprawni pracę w magazynie. Niektóre sklepy z wózkami, np. firma Emax-pol, oprócz samych wózków oferują również ich serwis, co będzie przydatne podczas ich częstego użytkowania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas