Artykuł sponsorowany Druk cyfrowy czy offsetowy?

Druk cyfrowy czy offsetowy?

Wyróżnia się dwa główne typy druku - druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Oba rodzaje mają wiele zalet, jednak różnią się funkcjami. Różnice te wpływają na sposób ich wykorzystywania. Zobaczcie kiedy zdecydować się na druk offsetowy, a kiedy lepiej sprawdzi się ten cyfrowy.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy używany jest przede wszystkim do drukowania na cienkich materiałach, przeważnie na własny użytek, w niewielkim nakładzie. W druku cyfrowym naświetla się podłączony do tonera wałek, a obraz przenoszony jest z wałka na giętki nośnik, którym zazwyczaj jest papier. W urządzeniach o wyższym stopniu zaawansowania obraz można przenosić na satynę, folię monomeryczną, tekturę, a także na cienkie tworzywa sztuczne.

-W przypadku druku cyfrowego przygotowanie obrazu do drukowania w zasadzie nie generuje żadnych kosztów. Co więcej, nie wymaga ono również dużych nakładów czasu. Warto wiedzieć, że ten rodzaj druku można dowolnie wznowić lub wstrzymać – tłumaczy ekspert z drukarni ANEX.

Druk cyfrowy stosuje się  do wydruków o niewielkich rozmiarach, monochromatycznych o zmiennym elemencie. Używany jest również  w przypadku niewielkich nakładów od których oczekuje się wysokiej jakości oraz większej gramatury lub większego od A4 formatu arkusza. Warto wiedzie, że gotowe materiały można poddawać różnego rodzaju procesom uszlachetniania.

Druk offsetowy

Druk offsetowy stosuje się głównie do drukowania materiałów reklamowych, w tym ulotek, kalendarzy, wizytówek, katalogów czy teczek ofertowych. W przypadku tego rodzaju wydruków używa się zwykle papieru o gramaturze do 350 gram/m2, tworzyw sztucznych lub tektury o gramaturze wyższej niż 350 gram.

Druk offsetowy polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy na podłoże. Z powodu dużych kosztów naświetlania matrycy, ten rodzaj druku wybierany jest przy wysokim nakładzie (100 sztuk i więcej). Podczas przygotowywania materiału do druku należy pamiętać o zawarciu spadów, linii cięcia oraz marginesów warstw tekstowych. Opcją dodatkową w przypadku tego typu wydruków może być tłoczenie, lakierowanie UV, bigowanie, foliowanie i sztancowanie na wykrojniku.

Trzeba wspomnieć, że druk offsetowy jest bardzo zaawansowany pod względem sprzętu, toteż wykorzystuje się go w przemyśle. Co więcej, może pochwalić się najwyższą rozdzielczością wydruku wśród wszystkich technologii druku dostępnych aktualnie na rynku. Wszystko to sprawia, że wykorzystując druk offsetowy można wykonywać wydruki wielkoformatowe w dobrej jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas