Artykuł sponsorowany Dobre łóżko rehabilitacyjne, czyli jakie?

Dobre łóżko rehabilitacyjne, czyli jakie?

Domowa opieka nad przewlekle chorym leżącym to niewątpliwie olbrzymie wyzwanie. Dla ułatwienia czynności pielęgnacyjnych przy chorym oraz zwiększenia jego komfortu i bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Kluczową rolę odgrywa tutaj wygodne, solidne i łatwe w obsłudze łóżko rehabilitacyjne. Czym powinno się ono charakteryzować?

W przypadku opieki nad osobami dotkniętymi ciężkimi chorobami, takimi jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane, wylew czy udar, konieczny jest zakup łóżka rehabilitacyjnego. Specjalistyczny sprzęt nie tylko zwiększy wygodę chorego, ale także ułatwi sprawowanie opieki nad nim, oszczędzając zdrowie zaangażowanych w te czynności osóbwyjaśnia nasz rozmówca ze Sklepu Medycznego Zdrowie.

Charakterystyka łóżka rehabilitacyjnego

Dla pacjentów leżących najlepszym rozwiązaniem jest tzw. łóżko łamane, dzielone na trzy lub cztery, które pozwala na regulację poszczególnych segmentów pod różnymi kontami przy zagłówku i kolanach lub ustawienie leża w pozycji trendelenburga  oraz anty-trendelenburga. Takie łóżko daje także możliwość regulacji kąta zagłowia, co umożliwia choremu siedzenie bez wysiłku.

Łóżko powinno być wykonane z lekkich materiałów i posiadać kółka (z hamulcami stabilizującymi je w wybranym miejscu), co umożliwia łatwe przesuwanie go w razie potrzeby. Ważne jest także, aby było na tyle wysokie, by opiekun nie musiał się zbyt mocno nachylać podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiednio niskie, by chory – jeśli posiada do tego zdolność – mógł samodzielnie i bezpiecznie z niego zejść.

Oznacza to, że łóżko rehabilitacyjne powinno mieć regulowaną wysokość. W nowoczesnych łóżkach rehabilitacyjnych regulacja wysokości leża oraz kąta nachylenia oparcia odbywa się za pomocą elektronicznych pilotów lub specjalnych paneli sterowania.

Po bokach łóżko powinno być zabezpieczone barierkami, które zapobiegają wypadnięciu chorego. Warto jednak zwrócić na to, by barierki można było w prosty sposób zdjąć lub opuścić, by umożliwić opiekunowi lub rehabilitantowi pracę z pacjentem. Największą wygodę zapewniają barierki opuszczane poniżej poziomu ramy leża.

Materac łóżka rehabilitacyjnego

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia łóżka rehabilitacyjnego jest odpowiedni materac. Dla chorych leżących najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny materac przeciwodleżynowy lub elastyczny materac gąbkowy z falistą powierzchnią.

Podczas opieki nad chorym leżącym należy pamiętać także o kwestiach higieny. Pościel musi być wykonana z przewiewnego materiału, a prześcieradło powinno być większe od materaca. W przypadku chorych z problemami z trzymaniem moczu lub kału, warto sięgnąć po prześcieradła podgumowane lub po osobne gumowe podkłady.

Podczas wyboru lóżka rehabilitacyjnego najważniejsze są oczywiście wygoda i funkcjonalność, jednak warto zwrócić uwagę także na estetykę konkretnego modelu. Obecnie w ofercie producentów sprzętu medycznego znajduje się wiele propozycji lóżek w drewnianych ramach, dzięki którym przestrzeń chorego staje się znacznie bardziej swojska i przyjazna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas