Artykuł sponsorowany Zespół dziennych opiekunów – charakterystyka i wymogi formalne

Zespół dziennych opiekunów – charakterystyka i wymogi formalne

Coraz większą popularnością cieszą się zespoły dziennych opiekunów. Jest tak dzięki atrakcyjnej ofercie warsztatów edukacyjnych i zajęć artystycznych, z jakich mogą korzystać maluchy. Ponadto trudności w znalezieniu miejsca w żłobkach publicznych zniechęcają rodziców do podejmowania prób. Tak, jak każda inna działalność gospodarcza, zespoły dziennych opiekunów muszą spełniać określone wymogi formalne.

Czym jest Zespół dziennych opiekunów?

Każdy Zespół dziennych opiekunów czy klub malucha musi spełniać trzy podstawowe zadania. Należy do nich przede wszystkim zapewnienie dziecku opieki w warunkach zbliżonych do domowych. Ponadto Zespół dziennych opiekunów gwarantuje opiekę pielęgnacyjną i edukacyjną z uwzględnieniem potrzeb indywidualnych. Prowadzi też zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, edukacyjne, które wpływają korzystnie na rozwój dziecka. Wszystkie trzy spełnia prowadzone w Gliwicach Abecadło – centrum rozwoju i zabawy małego dziecka.

W praktyce oznacza to, że Zespół dziennych opiekunów zapewnia dzienną opiekę nad dzieckiem od szóstego miesiąca życia do osiągnięcia wieku przedszkolnego. Zapewnia pomoc rodzicom, którzy nie mogą wziąć urlopu wychowawczego.

Zespół dziennych opiekunów jest formą działalności gospodarczej, którą prowadzić może każdy. Polskie przepisy określają jednak dokładnie, jakie kwalifikacje muszą mieć ich pracownicy i jakie warunki lokalowe muszą być zapewnione.



Profesjonalna opieka

W Zespole dziennych opiekunów prowadzone są różnego rodzaju zajęcia artystyczne oraz warsztaty edukacyjne. Oczywiste więc jest, że muszą być one prowadzone przez osoby do tego przygotowane. Opiekunem może być pielęgniarka, położna, wykwalifikowana opiekunka dziecięca, nauczyciel wychowania przedszkolnego, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pedagog opiekuńczo-wychowawczy, pedagog społeczno-wychowawczy, pedagog wczesnej edukacji, terapeuta pedagogiczny.

Wykształcenie to jednak nie wszystko – kluczowe jest rzeczywiste podejście do dzieci i umiejętność złapania z nimi kontaktu. Dzieci przebywające w Zespole dziennych opiekunów są różne – każde inaczej przeżywa rozłąkę z rodzicami i obowiązkiem opiekuna jest to zrozumieć, a także pomóc w trudnych chwilach.

Dla rodziców niezwykle istotne jest, jakie zajęcia artystyczne prowadzi Zespole dziennych opiekunów. Powszechnie wiadome jest, że zajęcia muzyczno-rytmiczne i plastyczne wpływają na rozwój dziecka pozytywnie. Musi je jednak prowadzić osoba, która potrafi to robić, a ponadto cechuje się kreatywnością – nie jest to wymóg formalny, ale nie mniej ważny, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas