Artykuł sponsorowany Pomysł na biznes – przedszkole

Pomysł na biznes – przedszkole

Młodość, ambicje, chęć pracy na własną "rękę", niezależność to tylko kilka cech jakimi można opisać prowadzenie własnego biznesu. O ile mężczyźni wybierają działalności w charakterze pracy fizycznej, zarządzania dużą ilością personelu i częste podróżowanie aby zdobyć klienta, tak kobiety, wybierają zawody o stałym charakterze swojej działalności.

Mimo informacji o niskim przyroście naturalnym, z roku na rok otwieranych jest coraz więcej placówek opiekuńczych dla dzieci czyli przedszkoli. 

Biorąc pod uwagę otworzenie własnego przedszkola, trzeba pierw zadać sobie pytanie: "Czym jest przedszkole?". Przedszkole rozwinęło się z dawnych ochronek przeznaczonych głównie dla ubogich dzieci, pozbawionych możliwości opieki przez rodziców w momencie kiedy ci szli do pracy, ich praca miała charakter społeczny. Na dzień dzisiejszy, prawie nic się nie zmieniło w kwestii funkcji przedszkoli. 

Na początku planowania działalności dobrze jest stworzyć biznes plan. Biznes plan to solidna podstawa do tego aby określić nasze potrzeby, możliwości, nazwę, program nauczania oraz plany co do realizacji działalności. Aby otworzyć przedszkole potrzebujemy oprócz wkładu finansowego i ogólnego zarysu, jak funkcjonuje dana placówka, odpowiednio przygotowany lokal, nasz własny bądź wynajmowany (przedmioty edukacyjne, leżaczki do snu, toalety przystosowane do niskich użytkowników oraz bezpieczny teren dookoła budynku). Kolejnym etapem jest znalezienie odpowiedniej kadry pedagogicznej. Kadra wychowawcza jest potrzebna ze względu na wspomaganie przez nią rozwoju psychicznego dziecka, należy mieć wśród swoich pracowników, osoby z odpowiednim wykształceniem pedagogicznym (jeśli takich osób nie ma nie możemy otworzyć przedszkola, takie są wymogi państwa co do rozpoczęcia działalności tego typu, co najwyżej możemy otworzyć "Klubik" lub świetlicę opiekuńczą, świadczącą usługi z zakresu samej opieki nad dzieckiem). Jeśli nastawiamy się na konkretną grupę dzieci w określonym wieku (poniżej 2 roku życia dzieci muszą chodzić jeszcze do żłobka a nie przedszkola) trzeba zadbać o odpowiednie wyżywienie. Może być to catering, ale lepszym wyjściem będzie zainwestowanie w kuchnię i kucharki, które na miejscu będą gotować domowe obiady. Taką "własną" kuchnią zachęcimy większą ilość potencjalnych klientów. Warto zastanowić się nad uatrakcyjnieniem pobytu maluszkom, możemy pokusić się o dodatkowe zajęcia typu języki obce, aerobik, czy zajęcia taneczne (w przypadku przedszkoli państwowych, gmina finansuje część dodatkowych zajęć). Im większy wybór ma rodzic dla swojego dziecka ,tym bardziej jest skłonny przekazać swoją pociechę właśnie nam. Jeśli cena pokrywa się z dobrą jakością usług, jest to jeszcze większym plusem. 

Przedszkole w naszym polskim systemie oświaty, może założyć każda osoba, która zarejestrowała działalność gospodarczą. 

Nie musimy przy tym posiadać wykształcenia pedagogicznego. Co innego dyrektor czy kierownik takiej placówki, tak jak już wspominaliśmy. Wpis do działalności gospodarczej jest także bardzo istotnym elementem. Oprócz takiego wpisu musimy uzyskać pozytywną opinię Rady Przedszkoli. Zdarza się, że zgoda na założenie przedszkola uzależniona jest od Urzędu Gminy, w której ma się znajdować nowo otwarta placówka opiekuńcza. Dzieje się tak, jeżeli chcemy prowadzić przedszkole publiczne, które jest dofinansowane z budżetu gminy. Odnośnie otwierania przedszkola niepublicznego, wszystkie wytyczne reguluje art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Aby założyć prywatne przedszkole trzeba spełnić te same wytyczne co w przypadku placówki państwowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas