Artykuł sponsorowany Znaczenie robót ziemnych w budownictwie drogowym

Znaczenie robót ziemnych w budownictwie drogowym

Roboty ziemne to nieodłączna część budownictwa drogowego. Są one jednym z pierwszych i najważniejszych etapów powstawania każdej drogi. Trudno bowiem wyobrazić sobie budowę dróg i autostrad bez uprzedniego przygotowania terenu. Co więcej, to właśnie odpowiednie wzmocnienie gruntu, czy wyprofilowanie podłoża, ma duży wpływ na trwałość drogi. Sprawdźmy zatem jakie rodzaje prac ziemnych są najczęściej stosowane w budownictwie drogowym?

Jak przygotować grunt pod budowę drogi?

Właściwe przygotowanie gruntu to kluczowy etap każdej inwestycji drogowej polegającej na budowie lub generalnym remoncie drogi. Gdy szlak komunikacyjny jest już geodezyjnie wytyczony oraz posiada dokumentację projektową, można przystąpić do wykonywania prac ziemnych. Pierwszą jest korytowanie, czyli usunięcie warstwy roślinnej i nawierzchniowej. Głębokość korytowania zależy od projektu i warunków gruntowych i może wynosić od 30 do 80 cm. Przeprowadzenie tych robót musi odbywać się z zastosowaniem profesjonalnych maszyn budownictwa drogowego. Firmą, dysponującą takim parkiem maszynowym jest np. Bol-Trans, który posiada m.in. różnego typu samochody ciężarowe, koparki kołowe i gąsienicowe oraz walce drogowe.

Kolejny etap to wykonanie podbudowy drogowej. Podbudowa drogowa będąca najgrubszą warstwą konstrukcyjną każdej szosy jest dla niej tym, czym fundament dla domu. To ona w największym stopniu przyjmuje na siebie obciążenia eksploatacyjne jezdni. Dlatego musi być odpowiednio zagęszczona, najlepiej przy użyciu specjalistycznych walców drogowych.

Jakie maszyny stosuje się w budownictwie drogowym?

Budownictwo drogowe z racji wykonywania wielu prac ziemnych wymaga stosowania odpowiednich maszyn, wśród których nie może zabraknąć samochodów ciężarowych, koparek, spycharek, równiarek czy walców. Koparkami, które sprawdzają się najlepiej w robotach ziemnych, są modele o napędzie gąsienicowym. Poradzą sobie one w każdym terenie, a dzięki łyżkom załadowczym o pojemności nawet 2,2m3 cechują się dużą wydajnością roboczą.

Z kolei do niwelacji terenu wykorzystuje się spycharki i równiarki drogowe, które szybko i dokładnie wyrównują teren. Niektóre z nich są wyposażone w zaawansowane systemy niwelacji oparte na technologii laserowej oraz 3D, co jeszcze bardziej podnosi jakość wykonywanych robót. Nie można także nie wspomnieć o walcach, używanych do zagęszczania i wyrównywania kruszyw oraz warstw ścieralnych. Masa robocza tych maszyn może sięgać nawet 17t.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas