Artykuł sponsorowany Znaczenie regularnego czyszczenia systemów klimatyzacji

Znaczenie regularnego czyszczenia systemów klimatyzacji

Urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze stają się coraz bardziej popularne nie tylko w samochodach, ale i pomieszczeniach biurowych oraz kiepsko izolowanych pomieszczeniach mieszkalnych. Ważne jest nie tylko dokonywanie regularnych przeglądów tych urządzeń, ale i utrzymywanie ich czystości. Szczególnie istotne jest utrzymanie w czystości parownika i skraplacza. Obydwa elementy wymagają innego traktowania w zakresie czyszczenia i dezynfekcji. Jakiego?

Czyszczenie skraplaczy

Skraplacz to jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło pobrane z chłodzonego pomieszczenia oraz ciepła, które wytwarza się w skutek sprężania. To jak skuteczny jest skraplacz, zależy od efektywności wymiany ciepła pomiędzy tym urządzeniam, a otoczeniem. W związku z tym, że skraplacz zlokalizowany jest na zewnątrz, jest narażony na większą ilość zanieczyszczeń niż parownik. To nie tylko kurz i pył, który może nas podrażniać i uczulać. To także osady nanoszone z deszczem, czy cząsteczki pochodzenia organicznego, jak krążące w powietrzu pyłki roślinne. Do skraplacza mogą się dostać również owady. Zanieczyszczenia oklejają lamele skraplacza, a ich warstwa tworzy niekorzystną dla funkcjonowania klimatyzatora warstwę izolacji cieplnej. Warstwa ta może ograniczać znacząco przepływ powietrza. Skraplacz staje się wówczas mniej wydajny - dowiadujemy się w hurtowni A-Tec Systemy Instalacyjne z Gdańska. Zwiększa się pobór prądu i koszty eksploatacji klimatyzatora, urządzenie pracuje głośniej. Zwiększa się awaryjność klimatyzatora, przez co jego żywotność jest krótsza. Poziom chłodzenia jest znacznie niższy. Istotne jest zatem regularne czyszczenie skraplacza przeznaczonymi do tego środkami.

Czyszczenie i dezynfekcja parowników

Parownik to jednostka wewnętrzna, której zadaniem jest pobieranie powietrza z pomieszczenia. Schładza się ono poprzez przetłoczenie między lamelami. Schłodzone powietrze oddawane jest z powrotem do pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku skraplaczy, zanieczyszczenia oblepiające lamele parownika ograniczają wymianę ciepła. Ciśnienie w układzie wzrasta, urządzenie jest mniej efektywne i pobiera więcej prądu. Różnica jest taka, że zanieczyszczenia trafiające do parownika można określić jako lżejsze. To kurz i pył, a nie martwe owady, pyłki roślinne, czy ptasie pióra. Kurz i pył może okleić nie tylko lamele, ale i wentylator, filtry i tacę ociekową, dlatego nie można zapominać o czyszczeniu parownika. Należy je także dezynfekować, ponieważ ze względu na obecność ciepła i wilgoci, tworzą się warunki dla rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W pomieszczeniu może panować także nieprzyjemny zapach. Regularna dezynfekcja klimatyzacji zapobiega więc powstawaniu różnego rodzaju alergii i przyjemne korzystanie z urządzenia.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas