Artykuł sponsorowany Znaczenie prawidłowego montażu orynnowania

Znaczenie prawidłowego montażu orynnowania

Montaż rynien i rur spustowych to czynność niełatwa, więc najlepiej zatrudnić do jej wykonania doświadczonych dekarzy. Nieprawidłowo wykonane orynnowanie może skutkować powstawaniem zacieków na ścianach, które nie dość, że szpecą, to grożą przesiąkaniem wody w głębsze struktury ścian zewnętrznych i rozwojem tam pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia i bardzo trudne do wytępienia.

Różne systemy orynnowania

System orynnowania dobiera się według współczynników i tabel do efektywnej powierzchni dachu. Jest to po prostu powierzchnia, którą trzeba odwodnić. Aby ją obliczyć należy posłużyć się specjalnym wzorem oraz tabelami producentów – wynikiem tych obliczeń będzie ustalenie liczby i lokalizacji rur spustowych oraz odpływów, a co za tym idzie – lista potrzebnych wyrobów oraz ich koszt. W projekcie budowlanym dostarczonym przez architekta zwykle podane są przekroje rynien, ale dobrze jest je zweryfikować przed zakupem zarówno u producenta, jak i z przedstawicielem dobrej firmy budowlanej, która będzie wykonywać orynnowanie. Przed rozpoczęciem prac trzeba zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta, gdyż każdy system orynnowania ma nieco inną specyfikę. Najważniejsze zatem jest to, by zadbać o zamontowanie go według zaleceń. Dobrze też sprawdzić, czy elementy nie uległy uszkodzeniu na przykład w trakcie transportu. Dopiero wtedy rynny i rury spustowe należy odpowiednio przyciąć, pilnując, aby połączenia nie wypadły w miejscu uchwytów oraz uwzględniając niezbędny zakład.

Zasady montażu rynien i rur spustowych

Podczas montażu orynnowania podstawową kwestią jest dopilnowanie, aby tak je osadzić, by prawidłowo przyjmowały wodę deszczową. Jak mówi przedstawiciel firmy budowlanej Budowlarek, rynny nie powinny wystawać poza granicę pokrycia dachowego na odległość większą niż połowa ich szerokości, a linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna znajdować się ok. 1-2 cm nad rynną. Jeśli montaż rynien względem płaszczyzny dachu byłby zbyt wysoki lub zbyt niski, mogłoby to skutkować przelewaniem się wody w rynnie, a w zimie nawet oberwaniem przy zbyt dużym obciążeniu śniegiem i lodem. Orynnowanie powinno się montować po obróbkach blacharskich dachu, ponieważ po ułożeniu pokrycia, uniemożliwiłoby ono wpięcie rynny w haki. Montując haki trzeba zwrócić uwagę, by ułożona na nich rynna zachowała odpowiedni spadek, dzięki któremu umożliwi prawidłowy spływ wody deszczowej. Montaż rur spustowych powinny zapewniać ich stabilność i pewnie zamocowane, aby nie rozszczelniały się i zapewniały prawidłowy odpływ wody. Po wykonaniu montażu orynnowania należy przeprowadzić sprawdzenie systemu orynnowania poprzez wlanie do niego wody. W żadnym miejscu nie powinny pojawić się zastoiny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas