Artykuł sponsorowany Zbiornik na deszczówkę – czy warto w niego zainwestować?

Zbiornik na deszczówkę – czy warto w niego zainwestować?

Ekologia i oszczędność to bardzo ważne kwestie dla wielu z nas, o które staramy się dbać we własnym gospodarstwie domowym. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą zbiorniki na deszczówkę. Woda jest bowiem niezbędna i choć trudno byłoby wykorzystać deszczówkę do celów spożywczych, to może mieć ona wiele innych, przydatnych zastosowań. Taki zbiornik możemy umieścić bezpośrednio na posesji – jeśli posiadamy dużą działkę – lub pod powierzchnią gruntu. Sprawdź, jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę oraz korzyści, wynikające z takiej inwestycji. 

Woda deszczowa – czym się charakteryzuje?

Taka woda, wbrew pozorom, jest czysta i pozbawiona drobnoustrojów. Zawiera jednak roztwory słabych kwasów, co jest wynikiem składu atmosfery. Może też zostać zanieczyszczona w drodze po rynnach, dlatego zbiorniki na deszczówkę powinny być wyposażone w odpowiednie filtry. Zastosowanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym pozwala zastąpić nawet połowę wody z wodociągu – za którą natomiast trzeba zapłacić. Zbiornik na deszczówkę umożliwi nam zatem zaoszczędzenie na okresowych wydatkach. Taką wodę możemy wykorzystać do podlewania roślin, spłukiwania toalet czy też mycia samochodów. Przy okazji dodamy swoją cegiełkę we wspólnej walce o optymalny stan naszej planety.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Jak zostało wspomniane, wyróżniamy zbiorniki podziemne i naziemne. Pierwsza opcja charakteryzuje się większą pojemnością, natomiast druga – mniejszą, gdyż zbiera wodę bezpośrednio spływającą z powierzchni dachu. Z uwagi na estetyczny wygląd, naziemne zbiorniki nie wpłyną negatywnie na walory wizualne naszego domu lub podwórka. Wybierając konkretny zbiornik, warto wziąć pod uwagę średnią wartość opadów w rejonie, powierzchnię efektywną dachu, a także współczynnik materiałowy pokrycia dachu. 

Na rynku, poza zbiornikami jednokomorowymi, dostępne są także zbiorniki dwukomorowe. Jak informują specjaliści z firmy Jesbet Szamba Betonowe, w konstrukcji dwukomorowej pierwsza komora służy jako osadnik, a przepływająca przez płytę grodziową woda ulega oczyszczeniu i spływa do komory drugiej. Zarówno podczas wyboru konkretnego modelu, jak i jego montażu, warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas