Materiał Partnera Zautomatyzowane osłony okienne zewnętrzne

Zautomatyzowane osłony okienne zewnętrzne

Polacy coraz chętniej stawiają na rolety zewnętrzne w swoich domach. Takie rozwiązanie sprzyja komfortowi, a także bezpieczeństwu obiektu. Nie każdy jednak wie, że odpowiednie użytkowanie rolet zewnętrznych i innych systemów osłon okiennych pozwala na sterowanie energią w domu. By móc jednak osiągnąć wysoki poziom energooszczędności dzięki m.in. roletom, należy postawić na montaż specjalnych systemów automatyzacji. Najważniejsze informacje na ich temat przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Jakie osłony można zautomatyzować?

Jeśli można zautomatyzować bramę przesuwną, bramę skrzydłową, bramę garażową, furtkę, a także szlabany, to można również zautomatyzować systemy osłon okiennych zewnętrznych. Tyczy się to zarówno rolet natynkowych, podtynkowych oraz nadprożowych, jak i większych rolet fasadowych. Automatyzacji można poddać nawet drewniane i modne w ostatnich latach okiennice.

Taką możliwość zapewnia marka SOMFY, której wyjątkowo solidne, trwałe i szybkie napędy montuje zespół specjalistów z firmy AUTOMATYKA OSTRÓDA. Pracowania ta jest przy tym w stanie zsynchronizować napędy osłon okiennych z domowym systemem inteligentnego domu. W ten sposób roleta czy okiennica będzie współgrała np. z wentylacją i klimatyzacją budynku, a także z centralnym ogrzewaniem i monitoringiem. 

Zalety automatyzacji osłon okiennych

Automatyzacja osłon okiennych zewnętrznych – np. rolet – zapewnia domownikom wysoki poziom komfortu. Sterowanie może odbywać się bowiem za pomocą pilota, ściennego regulatora, a nawet w najbardziej zaawansowanych technologicznie opcjach przy pomocy smartfonu. Podkreślić przy tym warto, iż rozwiązania najlepszych producentów – m.in. wspomniana marka SOMFY – gwarantują automatykę scentralizowaną. Wszystkie osłony domu, zarówno te na parterze, jak i piętrach mogą zatem zamykać się równocześnie. Najbardziej zaawansowaną techniką systemu scentralizowanego jest zaś funkcja pogodowa, dzięki której ilość wpadających do wnętrz promieni słonecznych regulowana jest dzięki wynikom przetwarzanym przez oprogramowanie SmartHome. Wiąże się to z kolejną zaletą zautomatyzowanych osłon.

Dużą korzyścią wdrożenia automatyzacji rolet zewnętrznych czy rolet fasadowych, jest bowiem możliwość sterowania ciepłem w pomieszczeniach. Osłony okienne tworzone są z takich materiałów, które sprzyjają izolacji termicznej podczas ich zamknięcia. W mroźne dni po spuszczeniu rolet we wnętrzach zostanie zachowana większa ilość ciepła. Latem zaś pozwoli to na ochłodzenie pomieszczeń np. salonu czy sypialni. Oczywiście odbywać może się to z wykorzystaniem funkcji pogodowej. Czy to jednak jedyna ciekawa opcja systemów automatycznego zamykania i otwierania rolet?

Wspomnieć należy też o możliwości skalibrowania napędów/siłowników osłon okiennych z czujnikami antywłamaniowymi oraz z telewizją CCTV. W razie zagrożenia rolety czy też okiennice same zamkną się, utrudniając dostęp włamywaczom do budynku. 

Opracowanie:

Automatyka Krzysztof Skrzypczak

Ostróda , Grunwaldzka 27

Podziel się