Zastosowanie prętów gwintowanych
Budowa i remontPręty gwintowane wykorzystywane są do wykonywania mocnych, trwałych połączeń, przede wszystkim przy elementach konstrukcyjnych, ale mają też inne zadania. Z jakich materiałów produkuje się pręty gwintowane, czym się one charakteryzują i co więcej można powiedzieć o ich zastosowaniu? - Przyjrzyjmy się bliżej prętom gwintowanym, które są dostępne na rynku, przede wszystkim w hurtowniach i sklepach z artykułami metalowymi.
Charakterystyka prętów gwintowanych
Zanim omówimy zastosowanie prętów gwintowanych, powiedzmy nieco więcej o ich charakterystyce. To proste elementy łączne – jednak mogą różnić się nie tylko długością i średnicą (przy czym najpopularniejsze na rynku są pręty o średnicy 8-200 mm). Pręty gwintowane są produkowane przede wszystkim ze stali. Pręty gwintowane powstają ze stali różnych gatunków i klas, w zależności od ich przeznaczenia. Na rynku znajdziemy pręty ze zwykłej stali, ale też nierdzewne pręty gwintowane oraz ocynkowane pręty gwintowane. Pręty do wykonywania połączeń dostępne są z różnymi gwintami. Mamy gwinty trapezowe, prostokątne, stożkowe, czy walcowe; gwinty różnią się także tzw. skokiem i dzielimy je na normalne, drobnozwojowe i grubozwojowe. W hurtowni artykułów metalowych znajdziemy pręty gwintowane złączne i pociągowe, skręcane w prawo lub w lewo.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się pręty gwintowane?
Pręty gwintowane wykorzystywane są przy różnego rodzaju pracach budowlanych i instalacyjnych. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że pręty gwintowane to śruby – z tym że bez łbów. Jak podpowiadają nam fachowcy z hurtowni artykułów metalowych METALEX z Dąbrowy Górniczej, dlatego właśnie często w sklepach znajdziemy je pod nazwą śrubowych łączników lub łączy śrubowych. Pręty gwintowane nazywamy też prętami wytrzymałościowymi lub szpilkami budowlanymi. Są stosowane przede wszystkim do łączenia większych elementów nośnych wykonanych z drewna, na przykład przy budowie więźby dachowej do łączenia wiązarów, płatwi, krokwi, słupów itd. Drewniane słupy ścian, czy płotów, mocowane są za pomocą gwintowanych prętów do stóp fundamentowych. Łącza śrubowe wykorzystuje się także do podwieszania sufitów, mocowania kanałów wentylacyjnych, kanałów klimatyzacyjnych; pręty gwintowane mogą służyć również jako stabilizatory zbrojeń w szalunkach przed zabetonowaniem.
Na koniec warto dodać, że bezpiecznym rozwiązaniem jest sięganie po pręty gwintowane, które mają aprobaty techniczne ITB, które stwierdzają przydatność produktów wyrobów do stosowania. Aprobata techniczna wydawana jest przez Instytut Techniki Budowlanej na 5 lat i jest udzielana na wniosek producenta lub grupy producentów.