Artykuł sponsorowany Zastosowanie drzwi awaryjnych

Zastosowanie drzwi awaryjnych

Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy konieczne jest szybkie opuszczenie danego budynku. Może to być na przykład wybuch pożaru lub rozprzestrzenianie się substancji trującej.

W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby ewakuacja była możliwie jak najszybsza. Właśnie dlatego w budynkach montuje się drzwi ewakuacyjne. Dowiedz się, gdzie znajdują zastosowanie.

Drzwi awaryjne w budynkach

Istnieją przepisy dotyczące drzwi awaryjnych. Jeden z nich mówi, że drzwi te powinny mieć szerokość przynajmniej 0,9 metra, ale w przypadku, kiedy w budynku znajdują się setki osób, muszą być jeszcze szersze. Mogą być one rozwierane, wahadłowe lub rozsuwane. Drzwi w pomieszczeniach, gdzie znajduje się ponad 300 osób muszą być wyposażone w urządzenia przeciwpaniczne. Celem stosowania tych urządzeń jest bezproblemowe otwarcie drzwi od wewnątrz w przypadku zagrożenia – nawet, jeśli po zewnętrznej stronie zamontowano dodatkowe blokady.

Jak wyjaśnia pracownik firmy Stalex Czaplinek:

uniemożliwienie otwarcia drzwi od strony ewakuacji w dowolnym momencie jest zabronione i może nieść za sobą poważne konsekwencje. To rozwiązanie powoduje niestety, że do pomieszczeń mogą wejść nieupoważnione do tego osoby. W celu uniknięcia tego zjawiska właściciele budynków mogą zdecydować się na odpowiedni system nadzoru.

Drzwi awaryjne w ekranach akustycznych

Ekrany akustyczne stosuje się po to, aby ograniczyć hałas powodowany przez pojazdy drogowe. Jeśli autostrady lub drogi szybkiego ruchu znajdują się w pobliżu domów mieszkalnych, głośne dźwięki pojazdów mogą być bardzo uciążliwe. Ekrany chronią zatem ludzi przed hałasem, ale muszą być też bezpieczne dla użytkowników drogi. Dlatego montuje się w nich drzwi awaryjne, które umożliwiają ucieczkę np. w przypadku pożarów. Minimalne wymiary tego typu drzwi to 2 metry wysokości i 1,4 metra szerokości. Materiał, z którego są wykonane to zazwyczaj stal lub aluminium. Ich skrzydła są natomiast wypełniane aluminiowym panelem, szkłem, kolorową ścianą lub przezroczystą płytą wykonaną z poliwęglanu lub akrylu.

Podobnie jak w przypadku drzwi awaryjnych w budynkach, ich drogowe odpowiedniki mogą być otwierane tylko zgodnie z kierunkiem ewakuacji, czyli od wewnątrz. Odstępy między kolejnymi drzwiami awaryjnymi mogą wynosić maksymalnie 200 metrów. Zamontowanie takich drzwi jest konieczne w ekranach akustycznych o długości powyżej 400 metrów.

Jakość produktu tego typu jest niezwykle ważna. Dlatego też każde drzwi awaryjne powinny spełniać ustalone normy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas