Materiał Partnera Zastosowania kostki brukowej

Zastosowania kostki brukowej

Kostka brukowa już dawno zyskała przewagę nad dominującymi wcześniej na rynku płytami chodnikowymi. Jej plusy to wyjątkowa łatwość aranżacji przestrzeni, a także bardzo atrakcyjny wygląd. To właśnie z tego powodu kostkę brukową spotkać można na dosłownie każdym kroku. Jakie są jej możliwe zastosowania?

Rodzaje kostki brukowej

Wyróżniamy kilka rodzajów kostek brukowych – najbardziej znanym są kostki betonowe. Ich dużą zaletą jest bardzo niska cena, wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Jednakże pozostawiające sporo do życzenia jeśli chodzi o kwestie estetyczne. Najczęściej spotykane wzory to prostokąt oraz dwuteownik w kolorach szarym lub czerwonym. W latach 90-tych kostka tego typu uchodziła za bardzo ekstrawaganckie rozwiązanie, obecnie coraz częściej zastępowania jest kostką kamienną. Wykonana z naturalnego surowca, np. granitu, kostka kamienna zachwyca unikalną, elegancką estetyką, zachowując jednocześnie bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków pogodowych. Jej podstawowe mankamenty to dość wysoka cena oraz fakt, że kostki tego rodzaju mają nierówną powierzchnię – Może być to uciążliwe przy chodzeniu oraz przy odśnieżaniu posesji czy chodnika – mówi przedstawiciel firmy Mabud. Innym popularnym rodzajem naturalnego surowca do wykonania nawierzchni są kamienie polne, czyli tak zwane kocie łby – używano ich w roli bruku jeszcze zanim w użytku znalazł się beton.

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w aranżowaniu przestrzeni miejskiej oraz prywatnych posesji. Najpowszechniej wykorzystuje się je do wykonywania chodników biegnących wzdłuż ulic, a także takich przestrzeni jak place, skwery, parkingi oraz innego rodzaju obszary o charakterze reprezentacyjnym, rekreacyjnym lub użytkowym. Mogą być one również wykonane w przestrzeni prywatnej – układane są z nich podjazdy do garaży, podwórka przed drzwiami wejściowymi do domu oraz ścieżki ogrodowe. Kostka brukowa pełni zasadniczo dwie funkcje: użytkową, gdyż stanowi twardą, odporną na działanie pogody nawierzchnię, która ułatwia przemieszczenie się i pozwala znacząco ograniczyć ilość przenoszonego na butach i oponach brudu (na powierzchni kostki nie powstaje błoto), a także estetyczną. Współczesne rozwiązania i surowce pozwalają wytwarzać kostkę różnych kształtów i rozmaitych wariantów kolorystycznych. To sprawia, że praktycznie każda nawierzchnia z kostki może mieć unikatowy wzór.

Podziel się