Materiał Partnera Zasady projektowania hal stalowych

Zasady projektowania hal stalowych

Obiekty przemysłowe, jakimi są hale stalowe, powinny zostać odpowiednio zaprojektowane, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję i zapewniały bezpieczeństwo przebywających w nich osób oraz np. maszyn produkcyjnych. W przypadku projektowania hal stalowych muszą zostać wzięte pod uwagę indywidualne potrzeby inwestora oraz przeznaczenie obiektu wielkogabarytowego, które ma wpływ na zastosowane rozwiązania projektowe.

 

Jak zastosowanie hal stalowych wpływa na ich projekt?

 

Hale stalowe zrewolucjonizowały budownictwo przemysłowe, ale coraz częściej wykorzystywane są także w innych branżach, ze względu na krótki czas budowy, niskie koszty realizacji inwestycji, lekkość konstrukcji, a także możliwość dopasowania go do indywidualnych potrzeb każdego inwestora oraz zastosowania obiektu. Tego typu budowle wielkogabarytowe mogą spełniać różnorodne przeznaczenie, wyróżniamy, m.in. hale produkcyjne, hale o przeznaczeniu rolniczym, hale sportowe i rekreacyjne, hale magazynowe czy hale handlowe. Niezależne od przeznaczenia, hale stalowe zawsze powstają w taki sam sposób, a zasady ich projektowania uwzględniają:

  • przygotowanie projektu obiektu zgodnego z potrzebami inwestora,
  • dopasowanie rozwiązań projektowych do zastosowania hali m.in. związanych z obciążeniem konstrukcji stalowej,
  • wybór odpowiednich materiałów antykorozyjnych,
  • wybór materiałów pokrycia ścian oraz dachu,
  • wybór wyposażenia dodatkowego, jeżeli inwestor decyduje się na taką usługę i wybiera firmę, która oferuje generalne wykonawstwo hal stalowych.

 

- Projektowanie hal stalowych musi uwzględniać wybór optymalnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań projektowych. Nie ma jednej i w pełni uniwersalnej zasady planowania tego typu obiektów ze względu na ich różnorodne przeznaczenie. Wybierając współpracę z profesjonalnym wykonawcą, każdy inwestor zyska gwarancję, że wykonana na jego zamówienie hala stalowa zostanie wzniesiona zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa budowlanego, a także będzie w pełni funkcjonalnym obiektem, który spełni każde, nawet najbardziej wygórowane oczekiwania – wyjaśnia specjalista z firmy PROFIX z Krakowa.

 

Jakie etapy uwzględnia projektowani hal stalowych?

 

Projektowanie hal stalowych podzielone jest na etapy. Pierwszym z nich jest dokładne poznanie potrzeb oraz oczekiwań inwestora, a także zapoznanie się ze specyfiką terenu, na którym ma powstać obiekt. Następnie powstaje wstępny pomysł oraz koncepcja obiektu i po wielu konsultacjach tworzony jest kompletny projekt hali, który uwzględnia rozwiązania dopasowane do jej przeznaczenia. Zatwierdzenie projektu hali stalowej rozpoczyna kolejne etapy jej budowy, które uwzględniają zarówno przejście przez wszystkie procedury urzędnicze, jak i przygotowanie terenu pod inwestycję. Prace budowlane rozpoczynają się od wzniesienia szkieletu obiektu. Warto korzystać z usług firm, które biorą na siebie załatwienie wszystkich formalności w imieniu inwestora oraz zajmują się nie tylko budową hali, ale także przygotowaniem terenu, na którym ma ona powstać oraz kompleksowym wykończeniem obiektu „pod klucz”, a także jego wyposażeniem.

Podziel się