Artykuł sponsorowany Zasady prawidłowego wykonania ocieplenia domu a ich wpływ na opłacalność.

Zasady prawidłowego wykonania ocieplenia domu a ich wpływ na opłacalność.

Dziś każdy wznoszony budynek musi posiadać izolację cieplną. Bez tego nie zostanie odebrany od użytkowania. Wiele starszych budynków posiada ją, ale w niedostatecznej grubości. Dlatego też poddawane są one kolejnej termomodernizacji. Do rzadkości zaś już dziś należą stare budynki bez ocieplenia. Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu ocieplenia?

\

Główne obszary ocieplenia budynku to:

  • Piwnice i ściany fundamentowe
  • Ściany zewnętrze
  • Stropy i dachy.

Podstawowym elementem charakterystycznym dla ociepleń jest jego grubość. Przykładowo styropian o grubości 20 cm wyraźnie mniej izoluje budynek niż grubości 25 cm.

Styropian - grubość a współczynnik lambda jego przewodności cieplnej

Poza grubością warstwy termicznej należy zwrócić uwagę na współczynnik lambda przewodności cieplnej styropianu. Rynek oferuje różne produkty i ich skuteczność zaporowa utraty ciepła, nie zależy tylko od samej grubości izolacji ale od stawiania oporu cieplnego. Im mniejsza wartość współczynnika lambda, np. 0,03 W/m2, tym lepiej. Styropian o współczynniku 0,04W/m2 jest gorszy – przewodność cieplna jest za duża, starty ciepła będą za duże względem przyjętych norm. To samo tyczy się innych materiałów izolacyjnych jak piana czy wełna.

Izolacja ścian piwnic i fundamentów od gruntu

Izolacja ścian piwnic i fundamentów musi być koniecznie wykonana od początku ich posadowienia głęboko w ziemi. To niedoceniany przez lata element, który również wychładza budynek, mimo że czasem piwnic nie ogrzewa się w ogóle. Jak wyjaśnia Sebastian Dułak z firmy Sedom Usługi Ogólnobudowlane, podobnie jest z fundamentami budynku niepodpiwniczonego. Istotą sprawy jest tu bilans energetyczny całego budynku, który od samego spodu podgrzewany jest przez ciepło ziemi. Jeżeli tutaj nie ma izolacji, ciepło to jest mniejsze i mniej dogrzewa domu, a posadowione na fundamentach ściany budynku wychładzają się stosunkowo szybko.

Skuteczność usług ocieplenia domu, oprócz rodzaju użytego materiału, zależeć będzie w dużej mierze od dokładności wykonania. Płyty izolacyjne muszą ściśle do siebie przylegać, a ewentualne szczeliny trzeba dokładnie zaizolować pianą. Płyty muszą być zamocowane w jednej płaszczyźnie, aby w trakcie ich docierania wykańczającego nie stracić cennych centymetrów izolacji. Staranna obróbka z pełnym ociepleniem wokół okien, drzwi czy tarasów również ma swoje duże znaczenie.

Strop jest jednym z najistotniejszych zabezpieczeń termicznych budynku. Tutaj układa się najgrubsze ocieplenie, ponieważ ciepło zgromadzone w powietrzu naturalnie ucieka do góry. Jeżeli mamy poddasze użytkowe, wtedy najlepiej jest ułożyć odpowiednio grubą wełnę między krokwiami dachowymi lub wypełnić przestrzeń pianą.

Pamiętajmy również, aby przed wykonaniem elewacji ocenić stan naszych okien. Jeżeli są starej generacji lub nieszczelne, w znacznym stopniu pogorszą izolacyjność ściany, która przecież stanowi całość z oknem i izolacją.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas