Materiał Partnera Zasady poprawnego ułożenia podłogi drewnianej

Zasady poprawnego ułożenia podłogi drewnianej

Drewniana podłoga stwarza szerokie możliwości aranżacyjne i z tego powodu jej popularność nie maleje. Parkiet sprawdza się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i tych bardziej rustykalnych – wszystko zależy od wyboru rodzaju desek i sposobu ich impregnacji. Położenie podłogi powinniśmy zlecić odpowiedniemu fachowcowi, warto jednak wiedzieć, jak proces ten przebiega.

Układanie na legarach

Jeśli budujemy dom lub wykonujemy kompleksowy remont, układanie podłóg drewnianych będzie jedną z ostatnich prac wykończeniowych. Po nim pozostaje jedynie malowanie i tapetowanie, które lepiej zostawić na koniec ze względu na opary unoszące się podczas lakierowania parkietu. Zadanie to powierzyć możemy zakładowi parkieciarsko-cykliniarskiemu, który prowadzi Marek Kubiś. Oferuje on kompleksowe usługi z zakresu parkieciarstwa: układanie, polerowanie, listwowanie, cyklinowanie i impregnację podłóg oraz schodów drewnianych, a ponadto też renowację starych podłóg.

Jeszcze przed położeniem deski i legary powinny zostać zaimpregnowane środkiem grzybobójczym. Przygotowane musi być też podłoże – układanie parkietu może być przeprowadzone tylko na suchej i odkurzonej powierzchni. Następnie przycięte do odpowiedniej długości legary mocowane są do szlichty za pomocą wkrętów mocujących. Deski podłogowe układane są od ściany z oknem przy użyciu wkrętów, które są dwa razy grubsze niż grubość wykorzystanych desek. Pod parkiet, w miarę jego układania,  wsuwana powinna być izolacja z wełny mineralnej.

Ostatnim krokiem będzie listowanie. Wykorzystuje się do niego odpowiednio przycięte listwy przyścienne – pod kątem 45 stopni w narożach oraz złączach. Mogą być one przymocowane za pomocą kleju do drewna lub zostać przybite do podłogi i ściany. Wykończenie obejmuje oszlifowanie, a następnie lakierowanie lub olejowanie parkietu.

Mocowanie za pomocą kleju

Podłogę drewnianą możemy położyć też przy pomocy specjalnego kleju. W tym przypadku pierwszym krokiem będzie przygotowanie podłoża. Należy zabezpieczyć je preparatem gruntującym dobranym do kleju oraz rodzaju i twardości podłoża.

Głównym etapem prac jest tu układanie podłogi zgodnie z projektem, konieczna jest więc umiejętność precyzyjnego posługiwania się klejem do parkietu – najlepiej poradzi sobie z tym wykwalifikowany parkieciarz. Pamiętać należy też o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej w obu sposobach montażu. Po ułożeniu parkiet powinien być pozostawiony na okres około dwóch tygodni. Po tym czasie należy zaszpachlować ewentualne ubytki i przeprowadzić szlifowanie. Po zamocowaniu listew przyściennych parkiet musi zostać zimpregnowany przez lakierowanie lub olejowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas