Materiał Partnera Zasady magazynowania sprężonego powietrza

Zasady magazynowania sprężonego powietrza

Sprężone powietrze to potężne źródło energii. Stanowi ono czwarte – po prądzie, gazie ziemnym i wodzie – medium. Szacuje się, że w Europie nawet 10% energii elektrycznej wykorzystuje się po to, aby sprężać powietrze, które zasila następnie urządzenia i systemy pneumatyczne. Aby sprężonego powietrza nie zabrakło, należy je magazynować. Jak to wygląda w praktyce?

Sprężone powietrze – właściwości

Sprężone powietrze to powietrze pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. W miarę sprężania gazów rośnie ich energia, którą można wykorzystywać do zasilania urządzeń wykonujących pracę (np. elektronarzędzi), w napędach silnikowych, hamulcach i w wielu innych sprzętach w rozmaitych dziedzinach. Stosowanie sprężonego powietrza jest bardzo rozpowszechnione i trudno wyobrazić sobie bez tego niektóre obszary życia. Problemem jest jednak przechowywanie tego medium.

Wygenerowanie sprężonego powietrza jest dość kosztowne – mówi specjalista z firmy Unigoods. – Nie zawsze też jest możliwość jego sprężania na bieżąco. Dlatego ważne jest magazynowanie. Przechowywanie gazu pod ciśnieniem nie jest łatwe. Wymaga specjalistycznych zbiorników, które wytrzymają napór gazu.

Magazynowanie sprężonego powietrza jest bardzo ważne dla zachowania stałego dostępu do energii. Czym charakteryzują się urządzenia zaprojektowane z myślą o przechowywaniu tego gazu?

Zbiorniki do magazynowania sprężonego powietrza?

Zbiorniki służące do przechowywania sprężonego powietrza muszą odznaczać się przede wszystkim bardzo wysoką jakością wykonania, czyli: dobrymi materiałami, idealnym spasowaniem elementów, a nade wszystko – szczelnością. Pojemnik musi wytrzymywać napierające na jego ścianki sprężone powietrze. Najmniejsza szczelina spowodowałaby wyciek tego cennego medium. Dlatego w projektowaniu zbiorników na powietrze sprężone wielką wagę przykłada się do solidności materiałów i jakości izolacji.

Zbiornik sprężonego powietrza musi cały czas gwarantować niezawodność. Niestety, ponieważ wykonuje się je z metalu, po pewnym czasie może pojawić się korozja, która prędzej czy później spowoduje rozszczelnienie albo inną awarię. Dlatego jeżeli zbiornik na sprężone powietrze ma być inwestycją na lata, warto zdecydować się na wariant w ocynku.

Zbiorniki sprężonego powietrza byłyby bezużyteczne, gdyby nie armatura – to ona pozwala wykorzystywać magazynowany gaz. Tutaj także konieczna jest niezawodność. Płynne działanie, łatwa regulacja i idealne dopasowanie armatury do zbiornika pozwalają zarządzać jego zawartością bezpiecznie i oszczędnie. Do armatury zaliczają się np. elektrozawory czy elektroniczne spusty kondensatu.

Podziel się