Artykuł sponsorowany Zasada działania wentylacji

Zasada działania wentylacji

Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji wewnętrznych każdego budynku – od domu jednorodzinnego, przez centrum handlowe, na hali produkcyjnej kończąc – a mimo to często niedocenianą. Poza zapewnieniem zwykłego komfortu mieszkania lub przebywania w danym pomieszczeniu, zadaniem wentylacji jest odprowadzanie wilgoci i zanieczyszczeń, których zbyt duże stężenie może prowadzić do uszkodzenia struktury budynku.

Jak działa wentylacja?

Stosowane instalacje wentylacyjne podzielić można na dwie kategorie: wentylację grawitacyjną oraz wentylację mechaniczną. Różnią się one od siebie konstrukcją oraz zasadą działania

Wentylacja grawitacyjna

Jest ona najpowszechniej stosowana w budownictwie mieszkaniowym, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w jeszcze wielu blokach mieszkalnych. Ruch powietrza w przypadku tego rodzaju wentylacji spowodowany jest naturalną różnicą ciśnień i temperatur między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym. Jeśli w danym pomieszczeniu znajdzie się luka, którą będzie mogło przedostać się powietrze (czyli np. okno), to ciśnienie i temperatury będą dążyć do wyrównania – w ten sposób wytwarzany jest ruch powietrza, który przy dużych nasileniach nazywamy po prostu przeciągiem. Świeże powietrze napływające z zewnątrz wypiera powietrze nagromadzone wewnątrz przez kanały wentylacyjne. W ten sposób z pomieszczeń wyprowadzany jest nadmiar wilgoci i zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu.

Wentylacja mechaniczna

Ten rodzaj wentylacji stosuje się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej lub gdzie przepływ powietrza musi być znacznie większy, niż mogłoby to wynikać z różnicy ciśnień. Do takich miejsc zaliczamy budowle podziemne (np. stacje metra), wieżowce lub hale produkcyjne. Wentylacja mechaniczna opiera się na wykorzystaniu wentylatorów, które wykorzystując opisane wyżej zjawisko różnicy ciśnień wtłaczają świeże powietrze do pomieszczeń oraz wyprowadzają je oddzielnymi kanałami na zewnątrz. W systemach wentylacji mechanicznej stosuje się również inne urządzenia, np. rekuperatory, umożliwiające odzyskanie energii cieplnej z powietrza opuszczającego budynek.

Wentylacja jest niezwykle istotną instalacją wewnątrz każdego budynku. Zbyt duże stężenie wilgoci oraz zanieczyszczeń (np. w postaci zapachów, lotnych związków chemicznych oraz drobnoustrojów) w powietrzu nie tylko obniża komfort przebywania w danym pomieszczeniu, ale z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych osób korzystających z budynku. Ponadto wilgoć jest w stanie wnikać głęboko w ściany i meble, stwarzając idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które stopniowo uszkadzają ich strukturę. Instalacja wentylacyjna powinna być zaprojektowana tak, by była dostosowana do przeznaczenia budynku, wydajna oraz szczelna. Firma budowlana Telka oferuje profesjonalne usługi z zakresy wykonania instalacji wentylacyjnych oraz innych instalacji sanitarnych.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas