Materiał Partnera Zaprawy naprawcze do betonu

Zaprawy naprawcze do betonu

Duża liczba materiałów budowlanych, w tym beton jest narażona na korozję. Powodem powstawania korozji w betonie i innych materiałach mogą być uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne związki chemiczne będące w środowisku. Rozwiązaniem zapobiegającym temu działaniu może być zaprawa naprawcza. Zaprawa naprawcza do betonu spotykana jest w kilku rodzajach, które posiadają inny skład i przeznaczone są do różnych zastosowań.

Rodzaje zapraw naprawczych do betonu i ich podstawowe zastosowanie

Zaprawy naprawcze do betonów służą do wyrównywania powierzchni betonowych oraz uszczelniają je poprzez zamykanie rys, porów i raków. Wykorzystuje się je również do zmniejszania nierówności, które mogły powstać w wyniku nieprawidłowego deskowania. Zapraw naprawczych do betonu używa się także jako warstwy wyrównawczej przed nanoszeniem ochronnych powłok.

Wybierając zaprawę naprawczą do betonu powinniśmy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj zaprawy jest nam potrzebny, bowiem każdy typ zaprawy cechuje się innymi właściwościami i używa się go w innych sytuacjach. Szukając zaprawy naprawczej do betonu musimy pamiętać, że ważnym kryterium dzielącym zaprawy naprawcze do betonu jest rodzaj spoiwa. Patrząc na zaprawy naprawcze pod tym względem, wyróżnić można jej 3 rodzaje, a są nimi:

  • zaprawa hydrauliczna typu CC,
  • beton naprawczy polimerowo-cementowy,
  • polimerowa masa naprawcza do betonu.

Zaprawę hydrauliczną typu CC otrzymuje się na skutek zmieszania ze sobą spoiwa hydraulicznego z frakcjonowanym kruszywem. Ten rodzaj zaprawy może posiadać dodatki, które twardnieją podczas kontaktu z wilgocią. Beton naprawczy polimerowo-cementowy skrótowo określany jest jako PCC. Do jego stworzenia wykorzystuje się spoiwo hydrauliczne, które zostało zmodyfikowane przez polimery oraz frakcyjne kruszywo. Oba składniki muszą zostać wymieszane ze sobą. Powstała masa jest wytrzymała na rozciąganie. Beton naprawczy polimerowo-cementowy wykorzystuje się do napraw żelbetu oraz reprofilacji betonowych powierzchni. Ostatnim rodzajem zapraw naprawczych jest polimerowa masa naprawcza do betonu. Materiał ten oznaczany jest skrótem PC. Do powstania jest zaprawy używa się mieszanki spoiw polimerowych i kruszywa. Jej utwardzenie następuje w wyniku polimeryzacji.

Cementowa zaprawa naprawcza

Specjaliści w tej branży, zajmujący się sprzedażą naprawczych zapraw do betonów, jak np. firma Mamut z Warszawy, posiadają także inne jej typy. Jednymi z nich są cementowe zaprawy naprawcze. Najczęściej wykorzystuje się je w celu stworzenia reprofilującej warstwy naprawczej w naprawie betonu. Poza tym ten typ zaprawy naprawczej używany jest do renowacji balkonów, tarasów, nadproży, wsporników. Cementowa zaprawa naprawcza dobrze się sprawdza także w naprawach żelbetu.

Bardzo ważną właściwością cementowej zaprawy naprawczej jest jej wysoka przyczepność do stali i betonu. Dodatkowo materiał ten jest odporny na wodę, a także na mróz. To pozytywnie wpływa na wytrzymałość naprawianego elementu.

Opracowanie:

Mamut. Andrzej Łochnicki

Warszawa , Karczunkowska 89

Podziel się