Artykuł sponsorowany Zalety regulatora pogodowego w kotle gazowym

Zalety regulatora pogodowego w kotle gazowym

Ogrzewanie gazowe jest jedną z tańszych metod zapewnienia sobie ciepła. Warto wiedzieć, że można poprawić ekonomię ogrzewania przed odpowiednie urządzenia sterujące. Jednym z nich jest regulator pogodowy. Jak działa i dlaczego warto z niego skorzystać? Jeżeli używasz kotła gazowego, dowiedz się, w jaki sposób możesz bez wysiłku oszczędzić na paliwie.

Regulator pogodowy – czemu służy i jak działa?

Regulator pogodowy, czyli rodzaj urządzenia sterującego pracą kotła grzewczego, ma za zadanie kontrolować ilość produkowanego ciepła tak, aby we wnętrzu stale panowała określona przez nas temperatura. Jak działa taki regulator?

Zasada działania jest prosta. Regulator pogodowy bada zależności między temperaturą czynnika grzewczego a warunkami termicznymi panującymi na zewnątrz. Jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane od typowego termostatu – mówi przedstawiciel INSIDE – Salonu Firmwego Viessmann.

Sterowniki czuwają nie tylko nad procesem spalania i pracą wentylatora, ale też nad funkcjonowaniem pompy obiegowej, a nawet przełączaniem pieca z trybu ogrzewania wody na ogrzewanie centralne i odwrotnie. Najbardziej zaawansowane regulatory nadzorują oprócz kotła gazowego także panele słoneczne, aby oszczędności były jeszcze większe. Co do zasady kotły o małej mocy są wyposażone we wbudowany sterownik, a te mocniejsze można doposażyć w wybrane przez siebie urządzenie.

Dlaczego warto mieć regulator pogodowy?

Od nowoczesnych systemów grzewczych oczekujemy nie tylko wydajności, niezawodności i tego, aby były przyjazne środowisku. Zarówno projektanci, jak i użytkownicy chcą tego samego – pełnej bezobsługowości. Stąd najnowsze modele są wyposażone tak, aby właściciel kotła mógł o nim niemal zapomnieć, a regulatory pogodowe to kolejny osprzęt, który zbliża nas do tego celu. 

Sterowniki tego typu zwalniają nas z ręcznej obsługi kotła i regulowania temperatury bezpośrednio na urządzeniu. Wystarczy raz zadysponować pożądaną temperaturę, a regulator zajmie się resztą. Zrobi to znacznie szybciej niż termostat, ponieważ reaguje dynamicznie na zmiany pogody, a nie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Jest stale o krok przez tym, co dzieje się za oknem. Dzięki temu we wnętrzu domu ciepło będzie takie samo bez względu na to, jaka aura panuje na zewnątrz.

Kolejna zaleta to, oczywiście, oszczędności. Dzięki regulatorowi kocioł gazowy daje z siebie tylko tyle, ile musi, bo sterownik reguluje jego pracę, aby zamierzony efekt osiągnąć jak najniższym kosztem. Może stać się poważnym sprzymierzeńcem w walce o niższe rachunki za paliwo grzewcze. Ponieważ temperatura sięgnie limitu, jaki sami narzucimy, nie ma mowy o tym, że w domu będzie za ciepło i koszty pójdą w górę. Nie musimy co chwilę kontrolować sytuacji i zmieniać mocy kotła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas