Materiał Partnera Zalety okien z PVC

Zalety okien z PVC

Zastanawiając się nad wyborem okien do domu, zazwyczaj bierzemy pod uwagę jedno z dwóch rozwiązań – okna plastikowe lub drewniane. Od momentu pojawienia się na rynku okien z PVC cieszą się one olbrzymią popularnością, jednak w ostatnim czasie coraz częściej podnoszona jest kwestia ich ewentualnych wad. Zastanówmy się, czy montaż profili okiennych z PVC faktycznie się opłaca oraz czy wysuwane przeciw nim zarzuty mają w ogóle rację bytu.

Głównym oskarżeniem, jakie pada przeciw oknom na profilach PVC, jest ich nadmierna szczelność, utrudniająca wymianę powietrza w domu, a także brak możliwości otrzymania okien w kolorze innym niż białe. Tymczasem nowoczesne okna plastikowe doskonale bronią się przed oboma tymi zarzutamiprzekonuje nasz rozmówca z firmy TopDACH. Z mitami na temat okien PCV rozprawimy się w kolejnych częściach tego tekstu.

Trwałe i funkcjonalne okna z PVC

Okna na profilach PVC (mylnie nazywane czasem oknami PCV) są rzeczywiście znacznie bardziej szczelne niż tradycyjne okna drewniane. Prawdą jest, że w niektórych domach w nie wyposażonych dochodziło niekiedy do zawilgocenia wnętrz. Błędem jest jednak obwinianie o taki stan rzeczy wyłącznie okien.

Za prawidłową wymianę powietrza w budynku odpowiada przede wszystkim sprawny system wentylacji, wspomagany przez regularne wietrzenie. Jednak producenci stolarki otworowej PVC wzięli sobie do serca problem, jakim okazała się doskonała szczelność okien, w związku z czym najnowsze modele wyposażone są w specjalne wywietrzniki.

Takie rozwiązanie sprawia, że okna PCV w dalszym ciągu mogą pochwalić się świetnym współczynnikiem cieplnym (nie pozwalają na „uciekanie” ciepła z wnętrza), ale jednocześnie znacznie usprawniają prawidłową cyrkulację powietrza w domu.

Niepodważalną zaletą okien z PVC jest ich wyjątkowa trwałość. Plastikowe okna są w stanie służyć domownikom od 30 do 50 lat i to bez konieczności wykonywania uciążliwych zabiegów konserwacyjnych. W tym obszarze najmocniej uwydatnia się kontrast z oknami drewnianymi, które wymagają regularnego odnawiania, są podatne na niszczenie w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych i trzeba je często malować.

Tymczasem okna z tworzywa sztucznego nie pochłaniają wilgoci, są odporne na działanie słońca, deszczu i mrozu, nie straszne im środki chemiczne, nie imają się ich grzyby, owady czy pleśń. Wszystko to sprawia, że czyszczenie takich profili jest proste, a żadne dodatkowe zabiegi zwyczajnie nie są potrzebne.

Jakie jeszcze praktyczne względy przemawiają za wyborem okien z PVC? Z pewnością ich bezpieczeństwo, rozumiane zarówno jako ochrona przed włamaniem, jak i zabezpieczenie przeciwpożarowe – okna z tworzywa są niepalne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, stanowią doskonałą barierę termiczną, ale nie należy zapominać o kolejnej ich cesze, czyli izolacyjności akustycznej. Jeśli więc chcesz cieszyć się w domu niczym niezmąconą ciszą, sięgnij po okna na profilach PVC.

Piękne okna z PVC

Drugim najczęstszym zarzutem wobec okien na profilach plastikowych jest rzekomy brak możliwości uzyskania koloru innego niż biały. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne okna z PVC produkowane są w rozmaitych kolorach, a to dzięki możliwości barwienia tworzywa w masie. Inną metodą uzyskania ciekawych barw, a nawet wzorów imitujących drewno na oknach tego typu, jest pokrywanie profili specjalną folią, zgrzewaną z powierzchnią ramy.

O zaletach okien z PVC można by pisać długo. Obok wysokiej estetyki, trwałości oraz łatwości utrzymania w czystości, warto wspomnieć również o przystępnej cenie – zdecydowanie niższej niż okien drewnianych. Profile z PVC są również ekologiczne, ponieważ tworzywo, z którego są produkowane, podlega w 100% recyklingowi. 

Podziel się