Materiał Partnera Zalety ocieplania domu pianką poliuretanową

Zalety ocieplania domu pianką poliuretanową

Pianka PUR jest materiałem termoizolacyjnym, za pomocą którego można szybko uszczelnić duże przestrzenie, takie jak strychy i poddasza. Decyduje o tym m.in. sposób jej aplikacji za pomocą dozownika na piankę natryskową, która szybko tężeje na powierzchniach. Pianka izolacyjna tego typu przyczynia się również do wytworzenia komfortu cieplnego, ponieważ posiada odpowiedni stopień przepuszczania pary wodnej.

Wpływ pianki poliuretanowej na konstrukcje budynku

Pianka jest odpowiednim rozwiązaniem w budownictwie, gdzie nie jest pożądane obciążanie stropu, ponieważ cechuje się ona również lekkością i tworzy równomierną oraz jednolitą warstwę izolacyjną. W ten sposób przeciwdziała również mostkom termicznym, ponieważ dobrze przylega w miejscach, gdzie dach lub okna łączą się ze ścianą, tłumaczy pracownik firmy PianoXPOL. Może być używana zarówno do ocieplania konstrukcji drewnianych, jak i metalowych.

Zasady zakładania izolacji z pianki PUR

Aby przeprowadzić zabieg założenia termoizolacji poliuretanowej, należy posiadać do tego odpowiedni sprzęt oraz okrycie wierzchnie, łącznie z okularami ochronnymi i maską. Szybkość tężenia pianki PUR powoduje niebezpieczeństwo uduszenia, kiedy dostanie się ona do układu oddechowego. Dlatego nie jest to materiał, który można stosować na własną rękę, bez konsultacji i wsparcia specjalisty.

Ekologiczne i zdrowotne właściwości ocieplania pianką PUR

Nie zmienia to jednak faktu, że jej stosowanie jest mniej obciążające dla środowiska, ale chroni też przed wpływem pleśni oraz grzybów. Pianka o strukturze otwartokomórkowej pozwala również zadbać o stan powietrza w domu i odprowadzanie pary wodnej, przez co powietrze nie jest suche i duszne. To dobre rozwiązanie dla astmatyków i alergików. Przyczynia się również do dużych oszczędności na energii elektrycznej. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie trzeba się obawiać, że termoizolacja straci swoją strukturę, rozciągnie lub przemieści się samoistnie w inne miejsce.

Miejsca, w których można spotkać się z pianką PUR

Wariant zamkniętokomórkowy pianki poliuretanowej jest o bardziej szczelny, ale nie przepuszcza pary wodnej. Decyduje to o tym, że jest ona wykorzystywana do ocieplania budynków przemysłowych, które muszą cechować się wysoką termoizolacją. Dotyczy to hal magazynowych czy budynków inwentarskich o płaskich dachach, na których zalega deszczówka.

Podziel się