Materiał Partnera Zalety miedzianych instalacji gazowych

Zalety miedzianych instalacji gazowych

Miedź to materiał używany przy budowie instalacji kanalizacyjnych, wodnych, a także gazowych. Sprawdza się dzięki wielu korzystnym właściwościom fizykochemicznym, dlatego wykorzystywana jest w domach oraz mieszkaniach, a także w budynkach o przeznaczeniu przemysłowym. Jakie zalety mają instalacje gazowe wykonane z miedzi i kiedy możemy pokusić się o ich montaż? Zachęcamy do skorzystania z porad specjalistów.

Fizykochemiczne zalety miedzi przy wykonywaniu instalacji gazowych

Miedź to przede wszystkim materiał o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, dlatego nie musimy obawiać się, że rury ulegną uszkodzeniu podczas montażu bądź transportu. Wykazuje także odporność na czynniki takie jak wysoka temperatura, stąd też nie zmienia ona objętości wszerz co sprawia, że podczas montażu nie ma konieczności stosowania wielu podtrzymujących zabezpieczeń, które chroniłyby przed rozszczelnieniem. Miedź jest także niepalna oraz niepodatna na działanie promieniowania UV, co przekłada się na bardzo długi okres trwałości podzespołów z tego materiału. Kolejnym atutem jest wygląd. Jak przyznaje Jarosław Woch, prowadzący Zakład Remontowo Budowlany „OLA” zajmujący się sprawdzaniem i montażem instalacji gazowych, przy rurach miedzianych nie musimy decydować się na ukrycie elementów pod podłogą czy pod dodatkowymi listwami, gdyż materiał ten jest bardzo estetyczny. Jest to wykorzystywane przez inwestorów, którzy w swoich wnętrzach chcą zachować industrialny i surowy styl, wówczas decydują się oni na uwydatnienie miedzianych rur.

Bezpieczeństwo miedzianych instalacji gazowych

Miedź to także bardzo bezpieczny materiał, który ma właściwości bakteriobójcze, nie wydziela ponadto szkodliwych substancji mogących w sposób negatywny wpływać na zdrowie domowników. Miedź jest także tworzywem ekologicznym, gdyż po okresie użytkowania można poddać ją całkowitemu recyklingowi.

Jak dostrzegamy, miedź - nie tylko przy wykorzystaniu jej do montażu instalacji gazowej - ma bardzo wiele zalet, choć nie może obyć się bez kilku mankamentów. Główną wadą tego rozwiązania jest bowiem przede wszystkim cena, która często okazuje się nawet o połowę większa w porównaniu z tymi samymi podzespołami wykonanymi ze stali. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny materiał, powinniśmy dokładnie poznać wady i zalety dostępnych rozwiązań, możemy także skorzystać z fachowego doradztwa firm zajmujących się montażem instalacji gazowych. Fachowcy będą w stanie doradzić nam najlepsze opcje, a w przypadku wyboru miedzianych rur, wskazać także producentów oferujących najkorzystniejsze cenowo produkty.

Podziel się