Materiał Partnera Zalety korzystania z kolektorów słonecznych

Zalety korzystania z kolektorów słonecznych

W dobie rosnących cen tradycyjnych paliw, takich jak węgiel czy gaz oraz coraz większej świadomości na temat zanieczyszczenia środowiska nie dziwi fakt, że dużą popularność zyskują odnawialne źródła energii. Jednym z najważniejszych jest promieniowanie słoneczne, które możemy wykorzystywać z pomocą specjalnych kolektorów słonecznych. Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy ma ono jakieś wady?

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektorami słonecznymi nazywamy urządzenia służące do konwersji promieniowania słonecznego na energię cieplną. Co bardzo istotne dla konwersji nie jest istotna temperatura otoczenia, ale ilość promieniowania docierającego do powierzchni kolektora. Kolektor składa się z kilku elementów, z których najważniejszym jest absorber, wykonany zwykle z blachy miedzianej. Zebrane ciepło za pośrednictwem wymiennika wypełnionego płynnym czynnikiem, np. glikolem, transportowane jest do zbiornika z wody i wykorzystywane do jej ogrzania. Woda ta może zostać użyta do zasilenia instalacji centralnego ogrzewania lub w celach użytkowych, np. higieny osobistej. W zakładach produkcyjnych energia cieplna może być wykorzystywana w procesach technologicznych.

Zalety używania kolektorów

Korzystanie z kolektorów słonecznych może przynieść nam wiele korzyści.

- Przede wszystkim kolektory są bardzo przydatne jeśli myślimy o obniżeniu kosztów eksploatacji budynku – mówi przedstawiciel firmy BV SerwisOdpowiednio dobrany kolektor jest w stanie zaspokoić znaczną część naszego zapotrzebowania na energię używaną do ogrzewania wody użytkowej, a to oznacza możliwość rezygnacji z konwencjonalnych źródeł ciepła. Energia słoneczna jest dostępna za darmo, nie wyczerpuje się, a same kolektory są urządzeniami całkowicie bezobsługowymi. W pewnym momencie możemy zapomnieć, że w ogóle są zainstalowane na dachu naszego domu.

Zastąpienie ciepła pochodzącego z paliw energią słoneczną ma również bardzo istotne znaczenie dla środowiska naturalnego. Korzystając z kolektorów możemy zredukować ilość wytwarzanych przez nasze domostwo zanieczyszczeń, które przedostają się do atmosfery. Dlatego w wielu krajach zachodniej Europy prowadzone są programy mające na celu popularyzację technologii korzystających z energii odnawialnej – w tym kolektorów.

Wady?

Wielu sceptyków wskazuje, że ze względu położenie geograficzne i klimat Polski kolektory słoneczne nie są w stanie pracować efektywnie – w okresie jesienno-zimowym dni są krótki, a pogoda pochmurna. Jest to tylko półprawdy, bo choć faktycznie krótki dzień powoduje, że kolektory nie są tak wydajne jak wiosną i latem, to zachmurzenie nie powoduje, że kolektory przestają pracować. Innym wytaczanym argumentem jest wysoka cena inwestycji w kolektory. I choć faktycznie zakup takiej instalacji może wiązać się z dużym wydatkiem, to możemy je obniżyć korzystając z dofinansowania. Poza tym warto pomyśleć o oszczędnościach – to co wydamy na kolektor w jednym roku, za kilka lat zwrócić się nam pod postacią niższych wydatków na energię.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas