Materiał Partnera
Zalety kabin sanitarnych z płyt HPL

Zalety kabin sanitarnych z płyt HPL

Wygodne i bezpieczne korzystanie z pomieszczeń sanitarnych jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy spełnione są pewne standardy. Obecnie ich przestrzeganie wymuszają restrykcyjne przepisy prawa budowlanego, dzięki czemu łazienki i toalety publiczne są wreszcie naprawdę eleganckie i łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Do najważniejszych wymogów dla kabin sanitarnych możemy zaliczyć obowiązek wykonania ich z materiałów odpornych na wilgoć i częste czyszczenie z użyciem środków chemicznych – mówi ekspert z firmy Sanipol. Choć płytki ceramiczne doskonale spełniają te założenia, rozsądniejszym wydaje się korzystanie z rozwiązań tańszych i szybszych w montażu.

Systemowe kabiny sanitarne

Budowa murowanej kabiny sanitarnej, czyli w technologii mokrej, wiąże się z wysokimi kosztami, koniecznością użycia wielu różnych materiałów i zajmuje w najlepszym wypadku około tygodnia pracy. Znacznie tańszym, wygodniejszym i szybszym w realizacji rozwiązaniem jest wzniesienie eleganckich kabin systemowych, czyli konstrukcji opartych na prefabrykowanych pytach.

Płyty na kabiny sanitarne

Płyty do budowy kabin sanitarnych muszą spełniać wspomniane wyżej wymogi higieniczne.

Kabiny WC w niektórych budynkach publicznych mogą być wykonane z płyt wiórowych pokrytych warstwą laminatu, który podnosi ich wodoodporność. Jednak w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie wilgoci (hale sportowe, baseny) lub bardzo intensywną eksploatację (dworce, centra handlowe) rozsądniejszym wyborem jest sięgnięcie po jeszcze mocniejszy materiał.

Kabiny sanitarne z płyt HPL

HPL to wysokociśnieniowy laminat, który będąc materiałem jednorodnym, wykazuje świetne właściwości wodoodporne, umożliwiające stosowanie nawet w warunkach stałej ekspozycji na wilgoć. Oznacza to, że z płyt HPL można budować nie tylko kabiny WC, ale nawet kabiny natryskowe.

HPL jest jednocześnie materiałem bardzo elastycznym, co czyni wykonane z niego płyty odpornymi na uderzenia, a w konsekwencji kabiny – odpornymi na akty wandalizmu. Płyty HPL trudno zarysować, za to bardzo łatwo usunąć z nich zabrudzenia, nawet te wykonane celowo za pomocą trwałych markerów.

Konstrukcja kabin sanitarnych z płyt HPL

Kabiny sanitarne z płyt HPL montuje się za pomocą aluminiowych lub stalowych okuć, na metalowych nóżkach, zapewniających określony przepisami odstęp od podłogi. Taka budowa kabiny sanitarnej jest szybka, umożliwia łatwą zmianę konfiguracji w razie zaistnienia takiej potrzeby, a co najważniejsze, sprawia, że pomieszczenie sanitarne nietrudno utrzymać w czystości.

Podsumowując, budowa kabin sanitarnych (WC, natryskowych, szatni) z płyt HPL to oszczędność pieniędzy, czasu i przestrzeni w pomieszczeniu. Pozwala stworzyć przestrzeń bardzo estetyczną, gdyż płyty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i łatwą do utrzymania w czystości.

Podziel się