Materiał Partnera Zalety i wady tynków gipsowych

Zalety i wady tynków gipsowych

Gips stosowany był już w starożytności. Od początku swojego istnienia znajdował zastosowanie w architekturze, sztuce ale i przede wszystkim w budownictwie. Obecnie najczęściej wykorzystuje się go w pracach remontowo-wykończeniowych, ale zdarza się również że i w ceramice, chemii czy medycynie. Tynki gipsowe posiadają szereg zalet, które przedstawimy w tym artykule.

Zalety tynków gipsowych

Tynki gipsowe charakteryzują się przede wszystkim łatwością wykonania. Powierzchnie pokryte tynkiem gipsowym prezentują się estetycznie i oryginalnie. Nie ma potrzeby wykańczania ściany gładzią, gdyż tynku te możemy w łatwy sposób wygładzić. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pasuje tak naprawdę do wszystkiego, zatem nie musimy się o to martwić. Odpowiednia elastyczność sprawia, że nie pojawiają się pęknięcia tynkarskie, ani nawet odpryski przy wbijaniu gwoździ. Wytrzymałość na uszkodzenia jest niezwykle ważną cechą, szczególnie wśród tynków. Tynk gipsowy charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego typu podłoża. Wbrew pozorom, tynki gipsowe posiadają świetne parametry termoizolacyjne. Posiadają bowiem niski współczynnik przenikania ciepła, a to znacznie wpływa na oszczędności związane z ogrzewaniem. Tynk gipsowy chroni oraz spowalnia również przed rozprzestrzenianie się ognia w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Odpowiada za to para wodna, która uwalniana jest podczas hipotetycznego pożaru. Para ta ma również wpływ na zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Firma Remontowo-budowlana Renata Tomczyk, która w swojej ofercie posiada m.in. tynki gipsowe. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, będziemy mieć pewność, że dana usługa świadczona jest na wysokim poziomie. Jest to bowiem niezwykle istotne.

Wady tynków gipsowych

Tak jak i wszystko, tak i tynki gipsowe posiadają swoje wady. Niestety tynki gipsowe na ścianach oraz sufitach mają niewielką wytrzymałość mechaniczną. Tynk gipsowy bardzo szybko schnie, co nie zawsze jest zaletą, bowiem musimy szybko działać. Największą chyba wadą tynków gipsowych która znacznie przeszkadza jest fakt, iż nie są one odporne na wodę oraz zawilgocenie. Tynk gipsowy zaczyna tracić swoją wytrzymałość gdy wilgotność powietrza przekracza 80%. Musimy także mieć na uwadze to, że stal niezabezpieczona antykorozyjnie w zetknięciu z gipsem zacznie rdzewieć, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć, dlatego też należy zabezpieczyć stal. Nie są to wysokie koszty, jednak mogą nam pomóc w uniknięciu kolejnych. Pomimo wszystkich tych wad, tynki gipsowe nadal są chętnie stosowane. Nie ma tak naprawdę tynku idealnego, który posiada same zalety i żadnych wad.

Podziel się