Materiał Partnera Zalety i wady poszczególnych rodzajów wentylacji

Zalety i wady poszczególnych rodzajów wentylacji

Prawidłowo zamontowana wentylacja oznacza prawidłową wymianę powietrza w budynku, co skutkuje tym, że między innymi lepiej się czujemy. Aby działała ona poprawnie i skutecznie, niezbędny jest dopływ powietrza z zewnątrz. Czy wentylacja mechaniczna sprawdzi się lepiej niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna? Sprawdziliśmy.                                                                           

Wentylacja grawitacyjna

Z pewnością jest to najczęściej wybierany system wentylacji. Oprócz tego jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. W tym przypadku siłą napędzającą jest różnica gęstości ciepłego powietrza w pomieszczeniu i zimnego powietrza na zewnątrz budynku. Dodatkowym czynnikiem jest wiatr. Łatwo więc domyślić się, że wentylacja naturalna najlepiej działa zimą, natomiast podczas letniej, bezwietrznej pogody jej sprawność obniża się, wtedy zwykle otwieramy okna.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Powietrze w tym systemie napływa do pomieszczeń tą samą drogą, co w wentylacji naturalnej regulowanej, czyli przez nawiewniki okienne i ścienne. Różnicą jest sposób usuwania zużytego powietrza, całkowicie niezależny od panujących warunków atmosferycznych.

Centralny wentylator mechanicznie wspomaga jego ruch, zasysając je z pomieszczeń i usuwając na zewnątrz. Intensywność wymiany powietrza w tym systemie reguluje się, otwierając lub zamykając kratki wywiewnika oraz zmieniając ustawienia wentylatora. System ten najczęściej jest stosowany w kuchniach oraz łazienkach.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna wymusza kontrolowany przepływ powietrza, zarówno jego napływ, jak i usuwanie. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na inwestycję w rekuperator, pozwala na odzyskiwanie części ciepła. - mówi Grzegorz Januszek z firmy Rm-Instal.

Rekuperator to wymiennik ciepła, który ogrzewa powietrze doprowadzane z zewnątrz, wykorzystując ciepło strumienia powietrza odprowadzanego z budynku (nie mieszając ich ze sobą). Powietrze dostarczane kanałami wentylacyjnymi z zewnątrz przechodzi przez filtry, które oczyszczają je z kurzu, pyłów i zanieczyszczeń. Po podgrzaniu trafia do pomieszczeń.  

Jaki wybrać rodzaj wentylacji?

Warto dodać, że koszty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są dużo wyższe od wentylacji naturalnej, zarówno na etapie inwestycji, jak i eksploatacji, wymaga też specjalnego projektu. Jeśli zdecydujemy się na nią na etapie projektowania budynku, ok. 60% kosztów pokryjemy, rezygnując z wykonania kominów wentylacyjnych potrzebnych do działania wentylacji grawitacyjnej.

Wybierając centralę wentylacyjną najlepiej zdecydować się na energooszczędne rekuperatory zasilane prądem stałym. Są one droższe od tych na prąd zmienny, ale zdecydowanie tańsze w eksploatacji. Wybierając rekuperator, należy kierować się sprawnością odzysku ciepła, odpornością na szronienie, powierzchnią wymiennika oraz jego szczelnością.

Podsumowując, nie bez znaczenia dla mieszkańców pozostaje też hałas towarzyszący pracy systemu. Za montażem wentylacji mechanicznej przemawia możliwość regulacji przepływu powietrza bez względu na pogodę, możliwość filtracji powietrza i odzysku ciepła. Jednakże ostateczny wybór należy od naszych indywidualnych preferencji.

Opracowanie:

Podziel się