Materiał Partnera Zalety i wady malowania proszkowego

Zalety i wady malowania proszkowego

Malowanie proszkowe od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Malowane tą techniką balustrady, bramy czy felgi robią ogromne wrażenie. Poniższy artykuł będzie obiektywną oceną techniki proszkowej. Omówimy szeroko zalety malowania proszkowego, ale jednocześnie wskażemy jego wady. Dzięki temu łatwiej będzie Wam ocenić, czy rzeczywiście ta technika będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem.

Zalety malowania proszkowego

Ich lista jest naprawdę długa. Zapewne dlatego jest to metoda, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Farby proszkowe stosowane w procesie malowania nie zawierają szkodliwych, dla człowieka i środowiska, substancji o charakterze rozpuszczalnikowym. Ich ogromnym atutem jest też wysoka wydajność w porównaniu do tradycyjnych farb emulsyjnych. Mniejsze zużycie materiału w prosty sposób przekłada się na niższe koszty malowania. Dodatkowo urządzenia używane do malowania proszkowego są zaprojektowane w ten sposób, aby minimalizować nadmierne zużycie proszku.

Do najważniejszych zalet malowania proszkowego zaliczamy możliwość uzyskania idealnie gładkiej i jednolitej powierzchni. Jest ona pozbawiona deformacji, która występuje często w przypadku emulsji. Powłoka wykonana metodą proszkową nie posiada zacieków, a co najważniejsze zapewnia idealnie jednolity kolor.

„Zastosowanie techniki malowania proszkowego pozwala uzyskać bardzo nieszablonowe efekty. Możemy tu wymienić malowanie na wysoki połysk lub mat, albo wykończenie strukturalne.” – podkreśla pracownik firmy EKO-LAK, specjalizującej się w malowaniu proszkowym.

Kolejnym atutem farby proszkowej jest jej trwałość. Malowanie proszkowe podnosi także właściwości antykorozyjne. Dzięki niemu powierzchnia jest bardzo odporna na działanie czynników fizycznych, chemicznych, a także atmosferycznych. Powłoki pomalowane proszkowo są odporne na działanie promieni UV oraz skrajne wartości temperatur.

Bez wad?

Każde rozwiązanie oprócz zalet ma również wady. Podobnie jest w przypadku malowania proszkowego. Główną jest konieczność zakupu specjalistycznego sprzętu do malowania. Ponadto przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować obrabianą powierzchnię. Błędy popełnione na etapie przygotowania mogą skutkować obniżeniem efektu malowania. Pewnym utrudnieniem jest konieczność nagrzewania powierzchni po jej pomalowaniu. W warunkach domowych może to sprawić kłopot. Dla profesjonalnego zakładu nie jest to żadną przeszkodą. Dosyć skomplikowana może być także ewentualna zmiana koloru powierzchni pomalowanej proszkowo.

Na podstawie powyższego zestawienia należy stwierdzić, że bilans zysków i strat jednoznacznie wychodzi „na plus”. Malowanie proszkowe jest dużo bardziej efektywne, bezpieczne i trwałe od tradycyjnych metod. Dlatego warto wybrać tą formę malowania dla bram, ogrodzeń czy też felg samochodowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas