Materiał Partnera Zalety i wady kręconych schodów

Zalety i wady kręconych schodów

Wybór schodów zarówno do domu, jak i do biura jest naprawdę trudny. Schody pełnią bowiem nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Stanowią element wystroju i przykuwają uwagę naszych gości. Coraz więcej osób decyduje się na schody kręcone, które ciekawie aranżują wnętrza. Przedstawiamy zalety i wady schodów kręconych.

Zalety schodów kręconych

Schody kręcone są funkcjonalnie ułożone. Sprawia to, że zajmują o wiele mniej miejsca niż schody modułowe czy też schody zabiegowe. Dzięki temu, świetnie nadają się do niewielkich pomieszczeń, w których zależy nam na oszczędnym zaaranżowaniu przestrzeni. Dodatkowo, schody kręcone są świetnym łącznikiem nie tylko tradycyjnych kondygnacji, ale także poziomu z poddaszem, półpiętrem, antresolą lub osobnej, wydzielonej przestrzeni użytkowej. Zwolenników schodów kręconych zdecydowanie przekonuje ich wspomniany już walor estetyczny. Wykonanie na bazie koła schody, z finezyjnie wygiętą poręczą oraz eleganckim słupem centralnym, od którego odchodzą stopnie o wybranym kształcie, nadają wnętrzu dynamiczności, ale zarazem również lekkości. Schody okrągłe są nowoczesne, pasują praktycznie do wszystkich wnętrz, w szczególności industrialnych, tradycyjnych i tych, które są stylizowane na starodawne. Wszystko za sprawą materiałów, z których zostały wykonane. Połączenie stali nierdzewnej z drewnem daje efekt klasyki i świeżości, a to tylko jedna z możliwości, jaką dają nam schody kręcone. Schody kręcone ze względu na to, że zajmują mało miejsca, mogą być zainstalowane nawet w centralnych punktach budynku, takich jak salon. Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy zdecydować się na schody kręcone, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Wood-Art Andrzej Pęcek, która posiada w swojej ofercie m.in. schody kręcone.

Wady schodów kręconych

Tak samo jak wszystko, schody kręcone również posiadają swoje wady. Niewielki rozmiar, a właściwie skręt schodów kręconych, może być jednak nieco kłopotliwy w przypadku większych remontów. Wnoszenie bądź znoszenie wielkogabarytowych przedmiotów, takich jak chociażby meble, może być nie tylko niewygodne, ale także po prostu niemożliwe. Z tego też powodu warto już na etapie projektowania oraz zamawiania schodów na antresolę, strych czy piętro uwzględnić tego typu sytuacje. Możliwości wbrew pozorom jest całkiem sporo. Możemy zaplanować szersze stopnie bądź zmienić kąt skrętu. Specyficzne ustawienie schodów kręconych oraz fakt, że są one strome, sprawia, że jako nowoczesne schody mogą sprawiać problem mniej sprawnym domownikom, takim jak np. dzieci, osoby starsze czy nawet zwierzątka. Oczywiście nie oznacza to, że schody kręcone są niebezpieczne. Wygodne poręcze ze stali nierdzewnej znacznie zmniejszy ryzyko upadku.

Opracowanie:

Wood-Art Andrzej Pęcek

Tokarnia 5

Podziel się