Materiał Partnera Zalety blach i taśm miedzianych

Zalety blach i taśm miedzianych

Blachy i taśmy wykonane z miedzi zostają poddane dalszej obróbce mechanicznej w zależności od konkretnego przeznaczenia. Ich zastosowanie natomiast jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je bowiem chociażby w budownictwie, branżach takich jak elektryka i elektronika, chemia czy metaloplastyka, a także w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym. Wszechstronność ta jest związana z licznymi zaletami miedzi.


Jedną z kluczowych cech tego materiału jest jego trwałość. Najlepszym dowodem wykonane z miedzi pokrycia dachowe czy systemy rynnowe, które potrafią w niezmiennie dobrym stanie przetrwać nawet 300 lat, nie wymagając przy tym przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych!

Szlachetna patyna

Odpowiada za to wytwarzająca się z czasem na miedzianych powierzchniach patyna, nie tylko zabezpieczająca przed korozją, ale też bardzo efektowna. Piękny, szlachetny wygląd to zresztą kolejna zaleta blach i taśm z miedzi. Wykonane z nich elementy prezentują się doskonale zarówno wtedy, gdy jeszcze mienią się charakterystycznymi, rudozłotymi odcieniami, jak i po latach, kiedy przybierają szlachetną, zielonkawą barwę.

Dzięki rozwojowi techniki obecnie możliwe jest zarówno powstrzymanie procesu patynowania, jak i jego przyspieszenie na drodze odpowiedniej obróbki chemicznej – w zależności od założeń projektowych dotyczących danego obiektu. Warto przy okazji nadmienić, że miedź świetnie sprawdza się zarówno w przypadku konstrukcji klasycznych czy stylizowanych, jak i tych najbardziej nowoczesnych, wręcz futurystycznych.

Szczelność, plastyczność, przewodnictwo

Powodami, dla których tak chętnie wykorzystuje się miedź w architekturze, są też jej wysoka szczelność (nie przepuszcza wilgoci w żadnym stopniu), niewielki ciężar (ok. 5 kg/m kw. blachy o grubości 0,5-1 mm), a także ogromna plastyczność. Z blach i taśm miedzianych łatwo formuje się nawet najbardziej skomplikowane formy.

Ich giętkość, a zarazem wytrzymałość docenia się także w innych niż budownictwo dziedzinach, takich jak choćby wspomniana elektronika.

Na pierwszy plan wysuwają się tu często takie właściwości miedzi, jak jej doskonałe przewodnictwo cieplne i elektryczne, które można wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów – mówi ekspert z Walcowni Metali Niezależnych „Łabędy”.

Ekonomia i ekologia

Na koniec warto zwrócić uwagę, na fakt, że biorąc pod uwagę trwałość tego wyjątkowego materiału, cechuje się on stosunkowo niewielką ceną, co stanowi kolejny jego atut. Koniecznie też trzeba nadmienić, że miedź z powodzeniem poddaje się wielokrotnemu recyklingowi, co czyni ją surowcem nie tylko ekonomicznym, ale również przyjaznym środowisku naturalnemu.

Podziel się