Artykuł sponsorowany Zakładamy ogród – 4 kroki, o których nie możesz zapomnieć.

Zakładamy ogród – 4 kroki, o których nie możesz zapomnieć.

Wiele osób w końcowym etapie budowy domu chce założyć ogród. Nabywając działkę, kierujemy się wieloma czynnikami, głównie lokalizacją i ceną. Czasem ją po prostu dostajemy. Dlatego też stan gleby, tak bardzo istotny przy zakładaniu ogrodu, schodzi początkowo na dalszy plan. Dopiero przed rozpoczęciem nasadzeń, zabieramy się za korektę stanu gleby na działce. Prace te są bardzo pracochłonne, uciążliwe, dlatego warto wykorzystać do nich koparkę.

Prace związane z przygotowaniem gleby w ogrodzie dzielą się na podstawowe etapy:

  • Ocena stanu zastanego – projekt ogrodu
  • Niwelacja terenu
  • Zdjęcie wierzchniej warstwy
  • Nawiezienie i rozprowadzenie gleby.

Początkiem prac jest właściwa ocena stanu glebowego na działce przez projektanta ogrodu. Należy ocenić jakiej jakości jest gleba, jaki jest stan wód gruntowych na danym terenie, dobierając odpowiednio do wyników etapy prac. Pamiętajmy, że oszczędności na tym etapie prac, będą nam w swoich skutkach uprzykrzać radość z pielęgnacji ogrodu przez lata.

Ocena stopnia nawodnienia i jakości gleby

Pierwszym etapem intensywnych prac ziemnych, przy użyciu koparki, jest niwelacja terenu. Rzadko zdarza się, aby działka była odpowiednio ułożona. Jak podpowiada Zbigniew Bielicki z firmy Zbyszkop w 90% przypadków należy skorygować jej nachylenie, zasypać zagłębienia, zdjąć górki. Jeżeli zależy nam na konkretnym ukształtowaniu terenu, należy przed rozpoczęciem prac ziemnych przedłożyć projekt ogrodu, celem dokładnego omówienia zakresu prac z operatorem koparki.

W drugim etapie prac w razie potrzeby zdejmujemy wierzchnią warstwą gleby. Konieczność tych prac może wynikać z:

  • Słabego stanu gleby macierzystej dobrą glebę nadsypuje się wtedy po wybraniu nadmiaru nieodpowiedniego podłoża
  • Zbyt słabej wilgotności terenu, wtedy przed warstwą ziemi właściwej kładzie się warstwę izolacyjną w postaci gliny i mieszanki z gliną, jako bariery przed przesiąkaniem wody w głąb.

Ze względu na duże nakłady materialne zaleca się, aby przedłożyć swoje plany względem ogrodu już na etapie budowy fundamentów. Takie podejście pozwoli zmniejszyć ilość ziemi, jaka trzeba nawieść wywrotkami od firm wykonujących roboty ziemne.

Instalacje nawodniająco – elektryczne przed nasadzeniem

W końcowym etapie budowy ogrodu nawozimy żyzną, czystą glebę grubości kilkudziesięciu centymetrów. Ten końcowy etap prac powinien być poprzedzony profesjonalnym ułożeniem instalacji nawadniających (w postaci zraszaczy i węży kroplujących, warto rozważyć wykopanie studni) i elektrycznej (ozdobne oświetlenie, gniazdka elektryczne w miejscach wypoczynku). Dopiero na tak przygotowanym terenie można rozpocząć nasadzanie roślin.

Zlecenie prac ziemnych do celów ogrodniczych należy zlecić firmie z dużym doświadczeniem, która zatrudnia operatorów koparek z najwyższymi umiejętnościami pracy w różnym terenie. Dzięki temu przebieg prac ziemnych w ogrodzie będzie przebiegał sprawnie i zgodnie z projektem ogrodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas