Materiał Partnera Zadbaj o swoje zdrowie i życie montując czujnik dymu i tlenku węgla.

Zadbaj o swoje zdrowie i życie montując czujnik dymu i tlenku węgla.

Statystyki dotyczące zatrucia dymem i tlenkiem węgla są zatrważające. Co roku, szczególnie w sezonie grzewczym, umiera z tego powodu kilkadziesiąt osób. Przyczyną jest najczęściej niesprawna instalacja bądź też niedrożny system wentylacyjny, z czego mieszkańcy domów i mieszkań nie zawsze zdają sobie sprawę. Na szczęście istnieje sposób pozwalający uniknąć zagrożenia. Jest nim montaż czujników dymu i tlenku węgla.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. To bezwonny, bezbarwny i bezsmakowy gaz, który uwalnia się podczas spalania różnego rodzaju paliw, kiedy brakuje odpowiedniej ilości tlenu. Najczęściej jest to spowodowane niedrożną wentylacją. Czad jest niezwykle niebezpieczny, nie można go bowiem zobaczyć ani poczuć. Kiedy jego stężenie w powietrzu jest zbyt wysokie, najczęściej jest już za późno na reakcję. Z tego powodu niezwykle ważny jest regularny przegląd szczelności urządzeń grzewczych, a także drożności przewodów wentylacyjnych. Oprócz tego istnieje również jeszcze jeden sposób, aby zabezpieczyć się zarówno przed tlenkiem węgla, jak i przed pożarem. Mowa tu o czujnikach dymu i tlenku węgla - niedrogich urządzeniach, które mogą uratować życie.

Czujnik dymu

Czujnik dymu to niewielkie urządzenie montowane najczęściej na suficie. Jako że zdecydowana większość urządzeń wyposażona jest w zintegrowaną baterię litową, nie muszą być one podłączone do prądu, co sprawia, że instalacja jest niezwykle prosta. Nie należy się jednak martwić krótkim czasem działania, ponieważ baterie tego typu najczęściej nie wymagają wymiany aż przez 10 lat. Mimo niewielkich rozmiarów i stosunkowo niskiej ceny, czujnik dymu doskonale radzi sobie z wykryciem dymu w powietrzu, co jest sygnalizowane diodą lub sygnałem dźwiękowym

Jak twierdzi przedstawiciel sklepu Poseidon, nowoczesne urządzenia tego typu łączą w sobie sensor optyczny z termicznym, co pozwala zwiększyć czułość urządzenia i tym samym ponad dwukrotnie skrócić czas reakcji urządzenia na pojawiający się w otoczeniu dym. Ponadto wiele czujników posiada również moduł WiFi, dzięki czemu użytkownik może otrzymać powiadomienie o zagrożeniu pożarem, nawet jeśli jest poza domem.

Czujnik tlenku węgla

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są bóle głowy, nudności i podwyższone tętno. Następnie mogą się również pojawić wymioty, problemy z oddychaniem i omdlenia. Jeśli zaś stężenie niebezpiecznej substancji będzie bardzo duże, w kilka minut może doprowadzić to do śmierci człowieka. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć jest montaż detektora czadu. 

Czujnik tlenku węgla to niewielkie urządzenie najczęściej zasilane baterią, które można ustawić w dowolnym miejscu. Wykrywa ono nawet najmniejsze stężenie czadu w powietrzu, dzięki czemu użytkownik ma czas na szybką reakcję. Aby mieć pewność, że detektor zagwarantuje pełne bezpieczeństwo, przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy posiada on odpowiedni certyfikat zgodności z normą europejską PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2. Bardzo ważny jest również okres gwarancji, który w przypadku najlepszych urządzeń wynosi najczęściej 7 lub 10 lat. Wszystko to sprawia, że posiadacz ma pewność pełnej ochrony i bezpieczeństwa.

Czujniki dymu i tlenku węgla to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają chronić zdrowie i życie. Charakteryzują się one niewielkim kosztem zakupu i dużą skutecznością działania, powinny być zatem obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Podziel się