Artykuł sponsorowany Zabytkowe płytki ceramiczne do kominków kaflowych w ofercie Pracowni Ceramiki Keram

Zabytkowe płytki ceramiczne do kominków kaflowych w ofercie Pracowni Ceramiki Keram

Pracownia Ceramiki Keram znajduje się w Nowej Wsi, na terenie województwa śląskiego. Jej właścicielem jest pan Marek Pijanowski – utalentowany rzemieślnik, który specjalizuje się w odrestaurowywaniu zabytkowych kafli ceramicznych. Coraz częściej wykorzystuje się je we współczesnych aranżacjach wnętrz np. do budowy kominków kaflowych. Co je wyróżnia?

Jakie są zalety wolnostojących kominków kaflowych?

Kominki kaflowe z powodzeniem zastąpiły starodawne piece kaflowe, które gdzieniegdzie można jeszcze spotkać w kamienicach i innych zabytkowych budynkach. Jednak w przeciwieństwie do pieców, kominki kaflowe charakteryzują się mniejszymi gabarytami i nowocześniejszym designem. Dzięki otwartemu palenisku lub szklanym drzwiczkom domownicy mogą obserwować buchające w środku płomienie, co tworzy przyjemną atmosferę w chłodne wieczory. Kominek kaflowy to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale też wspaniała dekoracja wnętrza. Jego obudowa wykonana jest z płytek ceramicznych stylizowanych na kafle produkowane dziesiątki lat temu. Obecnie wytwarzaniem takich płytek zajmują się tylko nieliczne zakłady rzemieślnicze, a Pracownia Ceramiki Keram jest jednym z nich.

Jakie kafle są potrzebne do budowy kominka kaflowego?

Płytek ceramicznych do obudowy kominka kaflowego nie da się kupić w pierwszym lepszym markecie budowlanym. Produkuje się je metodą rzemieślniczą, do czego potrzebny jest odpowiedni sprzęt i talent. W Pracowni Ceramiki Keram powstają kafle garnkowe i cylindryczne, które formowane są na kole garncarskim. Pan Pijanowski wykonuje również kafle półcylindryczne, płytkowe oraz zwieńczenia w postaci gzymsów. Właściciel zakładu jest w stanie odrestaurować zabytkowe kafle przywiezione przez klienta.

Bardzo często takie płytki pozostają po demontażu pieca kaflowego. Po oczyszczeniu, naprawie i renowacji można wykorzystać je przy wykończeniu kominka kaflowego. Zabytkowe płytki ujmują klientów oryginalnym kształtem i nietypową strukturą. Charakteryzują się też ponadczasowym wzornictwem. Niektóre kafle kominkowe są malowane ręcznie, przez co są jeszcze cenniejsze i bardziej wyjątkowe. Rzemieślnik zdobi je motywami roślinnymi, geometrycznymi, marynistycznymi, ludowymi lub scenkami, w zależności od preferencji inwestora.

Jak należy montować kafle kominkowe?

Płytki ceramiczne muszą być mocno związane z obudową kominka kaflowego oraz ze sobą nawzajem, ponieważ każdy materiał kurczy się i rozkurcza pod wpływem zmieniającej się temperatury. Zaprawa montażowa musi być więc nie tylko elastyczna, ale też żaroodporna. W miejscach, gdzie powstają duże obciążenia np. przy drzwiczkach, warto użyć dodatkowych łączników mechanicznych, które utrzymają kafle w ustalonej pozycji. Kaflowy kominek wolnostojący trzeba dobrze odizolować od sąsiadującej z nim powierzchni, aby bijące od niego ciepło nie spowodowało np. pękania tynków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas