Artykuł sponsorowany Z jakiego drewna mogą być wykonane stopnice drewniane?

Z jakiego drewna mogą być wykonane stopnice drewniane?

Wewnętrzne schody drewniane składają się z wielu elementów, wśród których to stopnie najbardziej rzucają się w oczy. Ich estetyka, elegancja i wytrzymałość mają zasadnicze znaczenie dla uzyskanego rezultatu wykończenia wnętrza. Drewno jest oczywiście bardzo popularne i powszechnie stosowane, ale nie każde równie dobrze sprawdza się w przypadku stopnic. O tym dlaczego warto postawić na konkretne gatunki, przeczytasz poniżej!

Jakie drewno stosuje się na stopnice?

Jednym z najważniejszych czynników, który trzeba wziąć pod uwagę, jest twardość drewna. Dlaczego? Stopnice stale przenoszą spory nacisk, który jest bezpośrednio wywierany na ich powierzchnię. To prawda, że w domach rzadko chodzi się w pełnym obuwiu. Jednak postawienie na miękkie deski podłogowe stosowane do schodów może szybko spowodować ich uszkodzenie. Dlatego w firmach takich jak Wodex z Rybnika, stopnice drewniane wykonuje się z takich gatunków jak:

  • buk;

  • jesion;

  • dąb;

  • klon;

  • mahoń;

  • jatoba;

  • wenge.

Powyższe rodzaje drewna charakteryzują się wysokim poziomem twardości i schludnym wyglądem. Stworzenie schodów na bazie tych gatunków sprzyja zachowaniu ich estetyki i kształtu przez długie lata, co wynika także z wysokiej odporności na ścieranie. Świetnie więc sprawdzają się właśnie na stopnice do schodów wewnętrznych.

Sposoby na wykończenie schodów wewnętrznych

Zastosowanie drewna do budowy schodów wewnętrznych nie ogranicza się jedynie do stopnic. Deski na schody można wykorzystać na warstwę wykończeniową poszczególnych stopni. Sama konstrukcja może zostać wykonana z betonu. Dzięki temu schody bez trudu zbudujesz już w trakcie wznoszenia domu i nie zniszczysz ich powierzchni podczas dalszych prac. W ten sam sposób możesz postąpić z pozostałymi elementami schodów wewnętrznych, które da się w prosty sposób pokryć drewnem.

Jeśli decydujesz się na zastosowanie elementów drewnianych w swoich schodach, pamiętaj o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Bez tego drewno będzie szybciej się zużywać, pokryje się też brudem i plamami. Odpowiednia barwa lakieru i regularne porządki zapewniają schodom jednolitą estetykę i funkcjonalność przez cały okres ich eksploatacji.

Szukasz odpowiedniego materiału na schody drewniane? Sięgnij po sprawdzonego dostawcę stopnic i stwórz niezapomniany klimat wewnątrz domu!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas