Materiał Partnera Z jakich elementów składa się ogrzewanie podłogowe?

Z jakich elementów składa się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, czyli popularna dzisiaj podłogówka, to sieć grzewcza w budynkach – najczęściej w domach jednorodzinnych – która może być podłączona do różnych źródeł grzewczych. System ten ma wiele zalet, a wśród nich jest m.in. prostota wykonania oraz brak konieczności stosowania kaloryferów ściennych. Z czego składa się zaś ogrzewanie podłogowe?

Czym jest ogrzewanie podłogowe i jakie ma zalety?

Ogrzewanie podłogowe jest przykładem wysokiej technologii grzewczej powierzchniowej, która opiera się o nagrzewanie pomieszczeń nie od strony ścian, ale od strony podłogi. Ciepło nie jest przy tym generowane punktowo, jak w przypadku grzejników, lecz rozprowadzane jest równomiernie po całej powierzchni danego wnętrza. Dzięki temu system staje się bardzo wydajny i energooszczędny. Przy niskich kosztach eksploatacyjnych jest w stanie zagwarantować wysoki komfort cieplny.

Dużą zaletą podłogówek jest zaś to, że wykorzystywany przy nich czynnik grzewczy ma stosunkowo niską temperaturę od 25 do 55 stopni Celsjusza. Woda w grzejnikach ściennych jest zaś ogrzewana nawet do 70 stopni. Pokazuje to w uproszczeniu zakres oszczędności, jaki można uzyskać dzięki ogrzewaniu podłogowemu. To jest rekomendowane dla osób, które są alergikami i dbają, by w domu panował przyjazny mikroklimat. Z podłogówkami nie trzeba martwić się o przesuszone powietrze czy też o długie nagrzewanie pomieszczeń. Nie krąży też w nich kurz – cyrkulacja powietrza zimnego i ciepłego odbywa się w taki sposób, iż drobne zanieczyszczenia nie unoszą się w powietrzu.

Z czego składa się podłogówka?

Podłogówka najczęściej jest budowana ze specjalnych układów rurek, które mają różne średnice. Najczęściej w projektach wyznacza się te o przekroju 16 mm. Muszą one być odporne na wysoką siłę nacisku, a także na rozszczelnienie, pęknięcie czy też innego rodzaju uszkodzenia. Są to zatem rurki niebywale wytrzymałe oraz elastyczne. Układ podłączony jest zaś do różnych źródeł ciepła. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się przy współpracy z powietrznymi pompami ciepła, z gruntowymi pompami ciepła, a także z każdym rodzajem kotłów grzewczych. Najczęściej wybierane są jednak te wysoce energooszczędne i proekologiczne. Podłogówka może być nawet podłączona pod kolektory słoneczne.

Nie tylko jednak same rury są ważne. Pod wykończeniową warstwą podłogi, którą mogą być panele, parkiet, podłoże żywiczne czy też glazura, znajdują się także wylewki betonowe, izolacje brzegowe, szyny montażowe, płyty izolacyjne, a także folie izolacyjne oraz zbrojenia z prętów stalowych lub siatki. Cały układ jest zatem zatapiany w wylewce i nadaje się nawet do wykonania przy tzw. płytach fundamentowych. Jednym z najważniejszych elementów podłogówki jest zaś rozdzielacz. To on „zarządza” pracą układu oraz synchronizuje połączenie rur i urządzenia grzewczego.

Elektryczne maty grzewcze

Ogrzewanie podłogowe to technologia, która jest stale udoskonalana. Obecnie nie tylko można wybrać modele rurowe, ale także te w wersji elektrycznych mat grzewczych. Warto o nie pytać zespół hydraulików z firmy HYDRO-BUD, która zawsze proponuje inwestorom rozwiązania wydajne, energooszczędne i innowacyjne. Maty polecane są szczególnie w łazienkach i kuchniach, a także w wielkopowierzchniowych budynkach, które powinny mieć oba systemy (rurowy i w formie maty) wykonane jednocześnie.

Planując budowę domu, warto również wraz z pracownią hydrauliczną ustalić, jakie źródło ciepła dla podłogówki będzie najlepsze. Coraz chętniej stosuje się pompy powietrzne i gruntowe. 

Opracowanie:

Hydro-Bud Jarosław Brill

Chojno 47 A lok. 4

  • tel. 661 295 147

Podziel się