Materiał Partnera Z fugą czy bez fugi? Kilka słów o kafelkowych dylematach

Z fugą czy bez fugi? Kilka słów o kafelkowych dylematach

Podejmując decyzję o układaniu kafelków właściciel domu czy mieszkania staje przed dylematem dotyczącym wyboru płytek. Już samo bogactwo wzorów, faktur i rozmiarów może przyprawić o zawrót głowy. Tymczasem trzeba jeszcze rozważyć, czy zdecydować się na płytki rektyfikowane, czy zwykłe. Czym są i w jakich sytuacjach warto kupić tego typu kafelki? Jakie funkcje pełni fuga? Kiedy trzeba ją wykonać? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Czy fuga jest w ogóle potrzebna?

Fugowanie nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej. Choć można dowolnie łączyć  kolorystykę płytek z różnymi jej odcieniami, aby zaaranżować wnętrze zgodnie ze swoimi upodobaniami, to jednak nie jest to główny cel tego zabiegu.

Jak tłumaczy Maciej Olszewski z firmy Maćko - Bud - jest to sposób na optyczne usunięcie minimalnych różnic w rozmiarach płytek, ale i ukrycia nieregularności na ich brzegach. Prosty zabieg fugowania niweluje drobne mankamenty, które finalnie są niewidoczne gołym okiem, co ma znaczenie dla estetyki wykończenia całej powierzchni ścian czy podłóg.

Warto również pamiętać, że podobnie jak panele, tak i płytki reagują na zmiany temperatury. Latem będą się nieco rozszerzać, zimą natomiast kurczyć. Są to zmiany, których nie da się dostrzec dzięki zastosowaniu fugi. Gdyby nie została ona wykonana, wówczas z czasem powstawałyby szczeliny pomiędzy kafelkami.

Jaki powinien być rozmiar fugi, aby uniknąć tego typu mankamentów? Wszystko to zależy od typu glazury. W przypadku najbardziej popularnych płytek o 10x10 cm wystarczy, by miała 2 mm, ale już dla nieco większych 30x30 cm powinna mieć 5 mm. Wyraźnie widać tu więc prostą zależność - im większy kafelek, tym szersza musi być fuga.

Wbrew obiegowej opinii nie praktykuje się bezfugowe układania kafelków. Taką możliwość tylko pozornie stwarzają płytki rektyfikowane, choć w rzeczywistości nawet w ich przypadku stosuje się taką o minimalnej szerokości, nieprzekraczającą 2 mm.

Zalety zastosowania płytek rektyfikowanych

Rektyfikacja polega na dodatkowym frezowaniu krawędzi płytek, dzięki czemu niweluje się nierówności i rozbieżności w rozmiarach - nie przekraczają one 0,2 mm. Dzięki temu można je układać z minimalną fugą o szerokości 1-2 mm. Sprawia to, że tak wykończone ściany czy podłogi prezentują się znacznie bardziej estetycznie - wyglądają, jakby stanowiły jednolitą całość, nie zaś były wykonane z wielu pojedynczych kafelków.

Płytki rektyfikowane doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie utrudnione jest utrzymanie czystości bądź wymagania sanitarne są podwyższone. Mowa tu nie tylko o obiektach użyteczności publicznej (w tym szpitalach), ale również domowych kuchnia i łazienkach, gdzie cotygodniowe szorowanie fug może z czasem rodzić frustrację.

Zaletą stosowania płytek dodatkowo obrabianych mechanicznie jest również możliwość zaaranżowania nowoczesnego wnętrza, w stopniu, w jakim nie uda się tego osiągnąć przy zastosowaniu tradycyjnych kafelków. Tylko bowiem dzięki rektyfikacji uda się osiągnąć jednolitą, płaską powierzchnię. Taki efekt najokazalej prezentuje się w przestrzennych salonach, urządzonych w stylu minimalistycznym oraz we wnętrzach loftowych.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kafelki układane z minimalną fugą powiększają optycznie małe pomieszczenia takie jak łazienki czy korytarze. Dzieje się tak, ponieważ światło odbija się od monolitycznej powierzchni, rozjaśniając przestrzeń - w efekcie nawet niewielkich rozmiarów pokój może wydawać się całkiem spory.

Opracowanie:

Maćko- Bud Maciej Olszewski

Urbanie 17 lok. 3

  • tel. 609 421 236

Podziel się