Materiał Partnera Wysoka izolacyjność i estetyka domu dzięki panelom drewnopodobnym

Wysoka izolacyjność i estetyka domu dzięki panelom drewnopodobnym

Drewno to materiał, który pięknie prezentuje się na elewacjach budynków. Nic dziwnego, że dzisiaj producenci tworzą specjalne deski elewacyjne, idealnie pasujące np. dla domów w stylu skandynawskim. Niestety surowiec drzewny nie jest najlepszym izolatorem wilgoci i ciepła. To dlatego na rynku pojawiły się specjalne panele drewnopodobne, które choć w 100% imitują drewno, tworzone są głównie z wysokiej klasy styropianu.

Z czego zbudowane są panele drewnopodobne?

Panele drewnopodobne od najlepszych producentów są tworzone przede wszystkim na podbudowie styropianowej. Wybierany jest przy tym wysokiej klasy materiał np. EPS 200. Styropian pokrywany jest specjalną powłoką fotograficzną wiernie imitującą wygląd drewna wraz z jego słojami, a nawet fakturą. Cała konstrukcja jest przy tym dodatkowo zbrojona włóknami oraz zaprawą klejowo-szpachlową.

Technologia takich paneli drewnopodobnych jest przede wszystkim stworzona po to, aby zagwarantować produktowi niebywałą żywotność, izolacyjność termiczną oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Podkreślić przy tym warto, że cały panel jest niezależnie od rozmiarów bardzo lekki, a jego elastyczność pozwala tworzyć wykończenia elewacyjne bez fug. Dużą zaletą jest także to, że produkt nie wymaga konserwacji, co jest niestety konieczne przy znacznie droższym i trudniejszym w montażu drewnie. 

Estetyka paneli drewnopodobnych

Panele drewnopodobne posiadają bardzo realistyczną powłokę wierzchnią, która nawet z bliska wygląda jak drewno. Jest to uzyskane dzięki warstwie fotograficznej, która tworzona jest w drukarniach. To między innymi dzięki współpracy producentów z pracowniami poligraficznymi produkowane są panele imitujące postarzane drewno, surowiec iglasty różnych gatunków czy pięknie obrobione deski z drzew liściastych.

Różnorodność kolorystyczna, wzornicza, a także odmienne wymiary paneli pozwalają stosować je dla domów w różnych stylach. Świetnie pasują one do porządku skandynawskiego, industrialnego, klasycznego, awangardowego, a także wiejskiego i rustykalnego. Panele drewnopodobne mogą być przy tym materiałem wykończającym elewacje, sufity zewnętrzne dachów, portali wejściowych oraz garaży.

Szeroką i unikalną na skalę krajową propozycję takich wyrobów zapewnia firma ASCOM, która nie tylko dba o dostarczanie rozwiązań estetycznych, ale także funkcjonalnych. Przede wszystkim mowa o podwyższonych parametrach izolacyjności.

Panele drewnopodobne – izolacja termiczna domu  

Panele drewnopodobne na podbudowie styropianowej nie tylko są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, blaknięcie oraz na wspomniane uszkodzenia mechaniczne. Ich dużą zaletą jest wysoki poziom izolacyjności termicznej. Są to również świetne dodatkowe bariery przeciwwilgociowe, które jednocześnie oddychają, zapewniając murom oraz wnętrzom optymalny mikroklimat.

Tego typu panele są zatem polecane dla właścicieli domów, którzy chcą postawić na nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne. Często materiał ten wykorzystywany jest przy budowie obiektów w standardzie NF 40. Przykładem są domy energooszczędne, których zapotrzebowanie na energię w skali roku wynosi zaledwie70 kWh/(m2/rok). Jest to wynik o 50% lepszy niż ten przy standardowych technologiach izolacyjnych oraz prawie tak dobry, jak wynik uzyskiwany przy wznoszeniu budynków pasywnych (standard NF 15). 

Opracowanie:

Ascom Adam Zieliński Sp.j.

Warszawa , Górczewska 53

Podziel się