Materiał Partnera Wymiana posadzki – czy warto wziąć pod uwagę parkiet drewniany?

Wymiana posadzki – czy warto wziąć pod uwagę parkiet drewniany?

Jeżeli chodzi o posadzkowe materiały wykończeniowe, to wciąż największym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się nowoczesne panele drewnopochodne. Nie zmienia to jednak faktu, iż parkiety naturalne z pewnością mogą być traktowane w kategoriach nieco droższej, aczkolwiek znacznie bardziej spektakularnej alternatywy. Jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie parkietu, warto zapoznać się z najistotniejszymi zagadnieniami technicznymi. Jakimi konkretnie?

Z jakiego drewna produkuje się parkiety?


Parametrem, który bezpośrednio decyduje o jakości parkietu, jest jego wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne takie jak m.in. zarysowania oraz pęknięcia. Czynnik ten w największej mierze zależy od gatunku zastosowanego do produkcji drewna. Im będzie ono twardsze, tym oczywiście lepiej. Dlatego też zdecydowanie najczęściej klienci mogą spotkać się z ofertami dotyczącymi parkietów dębowych, bukowych, a także jesionowych. Rosnącą popularnością cieszy się również drewno egzotyczne takie jak jatoba, doussie, badi, kempas czy merbau.

I choć deszczułki, czyli pojedyncze klepki, charakteryzują się wręcz imponującą twardością, to niestety trzeba liczyć się z tym, iż za takie podejście do inwestycji zapłaci się odczuwalnie więcej. Z praktycznego punktu widzenia warto zadbać o to, aby elementy pakietu miały grubość od 16 do około 22 milimetrów. Pozwoli to na wykonanie większej ilości cyklinowań, a co za tym idzie, właściciele mieszkania będą mogli znacznie dłużej cieszyć się naturalnym pięknem swojej podłogi. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie parkiet sprawdzi się najlepiej?


Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, parkiet nie jest typem wykończenia posadzki, który idealnie sprawdzi się w każdym miejscu domu lub mieszkania. Pomimo tego, że jego powierzchnia zawsze zabezpieczana jest za pomocą specjalistycznych lakierów, to w żadnym przypadku nie powinien być montowany w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności. Unosząca się w powietrzu woda w postaci pary niestety wcześniej niż później przyczyni się do zniszczenia jego struktury. Z czasem posadzka zacznie się rozwarstwiać i straci swoje właściwości użytkowe oraz ozdobne.

Parkiety drewniane idealnie współgrają przede wszystkim z wnętrzami klasycznymi – choć oczywiście nie jest to żaden wymóg. Ze względu na swoją ozdobną formę i możliwość układania w różnych konfiguracjach, parkiet najlepiej sprawdzi się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu domu, czyli w salonie. Aby uzyskane rezultaty pokrywały się z wyobrażeniami, montaż trzeba zlecić najlepszej firmie remontowej takiej jak Daw-Adr. Parkiety w przeciwieństwie do innych materiałów wykończeniowych wymagają przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych. W zależności od eksploatacji pomieszczenia proces ten powinien być wykonywany co około 5 lat.

Opracowanie:

Daw-Adr Dawid Baryszewski

Klejdyty 16 lok. 6

  • tel. 537 478 315

Podziel się