Artykuł sponsorowany Wymarzone kafelki, czyli układanie glazury

Wymarzone kafelki, czyli układanie glazury

Oczywiście planując nową glazurę w łazience najlepiej poszukać odpowiedniego fachowca, chcąc by efekt końcowy wprawił nas w zachwyt. Nie wystarczy tylko kupić cudne kafelki, odpowiednie położenie i wykończenie podkreślą ich urodę a nawet nadadzą szyku tym tańszym. Jeśli jednak z mozołem uzbierało się odpowiedni budżet, warto by spełniły się nasze oczekiwania. Trzeba monitorować etapy prac.

Odpowiednie przygotowanie

Należy ustalić jak chcemy żeby nasza glazura była położona. Wspólnie z fachowcem zaprojektujcie wygląd łazienki. To bardzo pomoże w osiągnięciu odpowiedniego efektu i uniknie nieporozumień. Rady glazurnika mogą być bardzo cenne, ale wizja łazienki powinna być dostosowana do naszych potrzeb i gustu.

Trzeba także na początku ustalić koszty robocizny.

Podłoże

Zanim fachowiec zacznie układać płytki, musi odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże powinno być zwarte i nośne. Jeżeli będzie zbyt słabe, to nawet jeśli je zagruntuje to pod upływem czasu i nacisku płytki mogą zacząć odpadać. Dlatego powinien usunąć wierzchnią warstwę luźnej posadzki. Następnie jeżeli podłoże jest chłonne, powinien dokładnie zagruntować je specjalną emulsją gruntującą, która zwiększy jego odporność na wilgoć. W przeciwnym razie zaprawa będzie miała zbyt niską przyczepność, aby dobrze utrzymać płytki.

Jaką zaprawę użyć

Ważne jest aby odpowiednio dobrać zaprawę i zwrócić uwagę na jej parametry. Na przykład gres różni się od płytek ceramicznych i wymaga zastosowania innych zapraw klejących. Zawsze należy zwracać szczególną uwagę na dodatkowy parametr - tzw. czas otwarty. Parametr ten informuje, w jakim czasie od momentu położenia zaprawy klejącej należy położyć płytki, aby miały one prawidłową, czyli najwyższą, przyczepność. Czas otwarty zależy przede wszystkim od temperatury, w jakiej układamy płytki. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na takie przypadki jak rury centralnego ogrzewania biegnące pod podłogą. Czas otwarty jest wtedy znacznie krótszy, niż ten podany na opakowaniu i lepiej będzie układać płytki małymi partiami.

Dopasowuje się klej nie tylko do rodzaju płytek, ale także do typu i stanu podłoża. Na zwykłe mineralne, nośne podłoża wystarczą kleje standardowe. Inaczej, gdy podłoże można określić jako trudne. Takim jest na pewno podłoga ogrzewana.

Firma zajmująca się remontem łazienki świetnie orientuje się w rodzajach klejów i można polegać na ich wyborze, zaznaczając, że w tym wypadku cena nie gra roli. To ważne, by nie oszczędzać na materiałach. Wykonawca i tak będzie starał się o rozsądne zakupy.

Fugowanie i sylikon

Przestrzenie między płytkami, w które będą wypełnione fugę muszą być w pierwszej kolejności dobrze oczyszczone. Zaprawę do fugowania nanosi się partiami na powierzchni 1m², ukośnie w stosunku do położenia spoin. Używa się do tego gumowego ściągacza. Zaprawę rozprowadza się dopóki nie wypełni spoin i nanosi jedynie na spoiny pomiędzy płytkami, nigdy pomiędzy płytkami a ścianą. Całość przeciera się mokrą gąbką.

Sylikonem wypełnia się narożniki i miejsca narażone na zalanie wodą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas