Materiał Partnera Wykopy pod fundamenty – na co warto zwrócić uwagę?

Wykopy pod fundamenty – na co warto zwrócić uwagę?

Wykonywanie wykopów pod fundament jest jednym z najbardziej istotnych momentów podczas budowy domu. Od sposobu posadowienia oraz od jakości wykonania prac zależy bowiem wytrzymałość konstrukcji całego budynku. Mimo, iż roboty fundamentowe wydają się nieskomplikowanym zadaniem, łatwo jest popełnić błąd, którego konsekwencje odczuwane są w zdecydowanie późniejszym terminie. Przeczytaj, na co więc należy zwrócić szczególną uwagę realizując to zadanie.

Wykopy pod fundament - jaką metodę wybrać?

Wykopy pod fundament można wykonać na dwa sposoby: ręcznie za pomocą łopaty i szpadli lub mechanicznie przy użyciu koparki. Mimo, że oba sposoby posiadają pewne wady i zalety, zdecydowanie bardziej polecane jest to drugie. Warto mieć bowiem świadomość, że:

  • wykop ręczny – jest bardzo pracochłonnym i czasochłonnym zadaniem. Konieczne jest bowiem zaangażowanie przynajmniej kilku osób, które są gotowe podjąć fizyczną prace – ziemia wywożona jest wówczas na taczkach, a ruchy łopatą wykonywane są przy użyciu siły mięśni. W związku z tym, czas realizacji zlecenia wynosi zazwyczaj kilka dni. Osoby, które decydują się na tę metodę, powinny być również świadome, że koszty robocizny nierzadko są droższe niż w przypadku wykopów mechanicznych.
  • wykop mechaniczny – ogromną zaletą prac z użyciem koparki jest to, że trwają one krótko. Wystarczy jeden dzień, by wykop pod fundament był gotowy. Zdecydowanie wyższa jest również jakość świadczonych usług niż w przypadku ręcznej pracy.

Czas realizacji zadania – czy ma znaczenie?

Bardzo ważną kwestią, związaną z budową domu, jest wyznaczenie terminu wykonania prac ziemnych. Co prawda, teoretycznie, nowoczesne technologie, pozwalają na realizację zadań przez cały rok, niemniej jednak – w praktyce – ich czas wyznaczany jest głównie przez warunki atmosferyczne. Niekorzystne są bowiem: ulewne deszcze, intensywne opady śniegu czy też ujemne temperatury. W związku z tym, wielu specjalistów zaleca, by doprowadzić dom do stanu zero (zamknąć prace ziemne i wylać fundamenty) najpóźniej w listopadzie. Reasumując, najlepiej jest więc wykonywać wykopy pod fundament podczas ładnej pogody. Rezerwując więc termin wynajęcia koparki z operatorem, warto mieć tę kwestię na uwadze.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Metoda i czas realizacji wykopów pod fundament są bardzo ważne, jednak jeszcze większa rangę przypisuje się ich jakości. Gwarancję profesjonalizmu można uzyskać, decydując się na skorzystanie z usług specjalistycznej firmy EDKOP Usługi Ziemno-Budowlane, prowadzonej przez Edwarda Kostrzewę. Ważne są bowiem:

  • kąty,
  • głębokość
  • szerokość wykopów,
  • zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń,
  • zgodność prac z projektem budowlanym.

Opracowanie:

EDKOP Usługi Ziemno-Budowlane Edward Kostrzewa

Nadma , Ceglana 26

  • tel. 665 572 802

Podziel się